Jak se přestěhovat

Chcete se stěhovat? Připravte se důkladně!

Stěhování na podzim je asi tou nejlepší dobou. Není takové horko, venku je poměrně hezké počasí, stěhovací firmy už nemají tolik zakázek jako v létě a tak ušetříte i nějakou tu korunu. Před přípravou na stěhování je důležité si celou akci důkladně promyslet. Zvládnete stěhování sami? Pokud stěhujete do nového pouze krabice s oblečením a nějaké ty doplňky, pak zvládnete stěhování svépomocí. Jestliže ale budete stěhovat celý interiér, určitě se vám vyplatí pomoc od profesionálů.

Plánování

Když se rozhodnete pro stěhovací firmu

Stěhovací firma vám ušetří mnoho práce i starostí. Je ale důležité vybrat takovou firmu, která má prokazatelné zkušenosti a umí stěhovat i třeba piano, které můžete mít doma. Při zjištění ceny nezapomeňte zmínit:

  • ze kterého patra se budete stěhovat a zda je v domě výtah či nějaké úzké chodby
  • zda budete chtít pomoc s balením a zda chcete půjčit balící materiál
  • máte doma nestandardní rozměry nábytku nebo cenné věci

Stěhování vás v průměru vyjde na 8 až 10 tisíc korun. Samozřejmě záleží na tom, zda budete chtít pouze odnést inventář do vozu a přestěhovat jej na novou adresu, nebo zda si objednáte stěhování na klíč. Pokud jste se přece jen rozhodli se do tohoto úkolu pustit sami, pak si vše musíte opravdu dobře naplánovat.

Kuchyně

Když se stěhujete svépomocí

  • Zhruba měsíc do stěhování se začněte poohlížet po kartonových krabicích, nakupte strečovou i bublinkovou folii, nezapomeňte přikoupit zvýrazňovače, lepenky, lepící štítky, apod.
  • Dojděte si na poštu zařídit její přeposílání a odhlaste popelnic, elektřinu, plyn, internet, popelnici, vodu. Jestli bydlíte v centru města a na frekventované ulici, zařiďte si na den stěhování zábor místa na pohodlné parkování a nakládku. To samé proveďte v místě nového bydliště.
  • Dejte včas vědět přátelům, že potřebujete jejich pomoc a stěhovací firmě, pokud si půjčujete jejich auto na přepravu (stojí to okolo 1500 na den, ale většinou všechno zvládnete převézt během jedné jízdy).
  • Nyní se můžete pustit pomalu do třídění nepotřebných věcí a balení toho, co aktuálně nepotřebujete. Může jít o knihy, sezónní oblečení, ozdoby.
  • Každou krabici vždy pečlivě popište nebo přehledně označte.

Máte hodně věcí a už teď víte, že se vám do nového domova nevejdou? Pokud se s nimi nechcete rozloučit, pronajměte si sklad. A už je čas začít balit vše. Od malých spotřebičů, po oblečení, které máte aktuálně v šatníku. “Vyjídejte“ ledničku a myslete na to, že v den stěhování nebudete mít čas vařit ani jít do restaurace. Podle toho nakupte. Připravte si „cestovní“ zavazadlo, podobně, jako když jedete na dovolenou. Do něj uložte oblečení, které budete potřebovat, hygienické pomůcky, hrnek, kávu, léky, apod.