pohovka

Jak na stěhování pohovky úzkými dveřmi

Stěhování pohovky krok za krokem

Přesun pohovky z místnosti, ve které jsou úzké dveře, může být problém. Komplikovat práci mohou připevněné polštáře, vyčnívající nohy a další prvky. S trochou šikovnosti se vám i velkou pohovku podaří malými dveřmi protlačit i svépomocí.

Co budete potřebovat:

  • Metr
  • Poznámkový blok
  • Aku vrtačka nebo šroubovák
  • Kladivo a hřebík
  • Ochranné brýle
  • Nůž na koberce
  • Páčidlo a kleště
  • Pracovní rukavice
  • Zvedací popruhy

Odstraňte polštáře a další prvky

Z pohovky odstraňte vše, co jde. Jedná se o polštáře, podhlavníky, nožičky. Možná lze pohovku rozložit. V takovém případě od kostry sedačky oddělte vše, co je možné. Pomocí metru změřte vnější rozměry pohovky, které si poznamenejte do zápisníku. Pro výšku protáhněte metr od podlahy k nejvyššímu bodu na zadní straně pohovky. Šířku změřte od jednoho ramene k druhému. Ujistěte se, že měříte nejvzdálenější možné body.

Změřte otvory všech vchodů

Pohovku budete potřebovat vystěhovat z místnosti, ale také z bytu nebo domu. Proto nestačí změřit pouze dveře v obýváku, ale také chodbu a vchodové dveře. Pomocí metru změřte šířku i výšku otvorů. Opět si rozměry poznamenejte do zápisníku.

pohovka

Plánujte na papíře

Dříve, než se pustíte do stěhování, plánujte na papíře. Tak se vyhnete nechtěnému poškození pohovky, odření stěn i případnému zranění. Je-li pohovka menší jak 200 cm, je vhodná pro stěhování ve vertikální poloze. Protože vnitřní a vnější otvory zárubní jsou obvykle vysoké cca 205 cm. Pokud je pohovka hluboká do 80 cm, lze ji stěhovat dveřmi vodorovně, jsou-li dveře stejně široké.

Pamatujte, že dveře snižují vnitřní prostor vchodu a to asi o 3 cm. Zkontrolujte hloubku sedačky a pokud by se nevešla, musíte dveře demontovat. Vyklepněte čepy pantů hřebíkem a poklepejte zespodu nahoru. Vytáhněte všechny čepy až na doraz a posuňte dveře do strany. Tak je sundáte z pantů. 

pohovka

Stěhujte jedině s popruhy

Neodborné stěhování sedací soupravy představuje velké riziko poranění zad, namožení svalů a v neposlední řadě poničení soupravy. Pro stěhování použijte zvedací popruhy. Jde-li pohovka stěhovat svisle, postavte ji na ručník, abyste látkou chránili čalounění. Pak stačí pohovku posouvat směrem ke dveřím. Do dveří bude nejdříve vstupovat jako první opěradlo nebo sedadlo. Pokud lze pohovku stěhovat vodorovně, jednoduše ji pomocí popruhů vyneste pryč.

Diagonální stěhování ve dvou

Pokud selžou všechny možnosti, musí být pohovka přestěhována diagonálně. Zvedněte pohovku za asistence kamaráda na každém konci. Poté ji nakloňte dopředu o 45 stupňů. První pohybující může zavěsit přední rameno pohovky kolem dveří. Zbytek pohovky následuje jako vývrtka. Tato metoda vyžaduje sílu i zkušenosti, které mají naši stěhováci z Odnesto.cz a rádi vám pomohou přestěhovat i ostatní velké předměty z vaší domácnosti.