Víno

Jak na stěhování vinného sklípku nebo vinotéky

Především drahé láhve vína vyžadují při přepravě na nové místo zvýšenou péči. Náš tým stěhováků z Odnesto.cz pro vás připravil praktického průvodce, jak minimalizovat riziko poškození lahví a jak se o vína starat po uložení do vinotéky na nové adrese.

Připravte víno na stěhování

Udělejte si důkladnou inventarizaci své sbírky vín, abyste měli pod kontrolou každou láhev, kterou je nutné přestěhovat na novou adresu.

Nechte si ocenit sbírku vín

Pokud stěhujete opravdu kvalitní vína, doporučujeme oslovit některého z hodnotitelů vín ve vaší oblasti, aby vám připravil odhad hodnoty vaší sbírky. Před stěhováním je důležité určit celkovou hodnotu sbírky vín. To pro případ, že by došlo během stěhování k poškození vaší sbírky. V takovém případě budete mít k dispozici písemný papír dokládající její hodnotu. Další možností je kontaktování místní vinotéky a zjistit aktuální cenu každé láhve vína.

Vinotéka

Láhve pečlivě zabalte

Ideální volbou pro balení lahví je použití prémiového obalového materiálu na víno v případě, že budete balit drahé láhve. Dost dobře poslouží také bublinková folie, do které zabalíte každou láhev zvlášť.  Strečová folie vám pomůže ochránit papírové krabice při přepravě. Dřevěné obaly na víno slouží k dočasnému uskladnění lahví, dokud je nevybalíte na svém novém místě.

Tipy pro správné balení

Zajistěte dno krabice – to nejdůležitější úkol u každé krabice, do které umístíte láhve s vínem. K vyztužení dna použijte balicí pásku a zkontrolujte, zda je krabice schopna bezpečně unést váhu vín.

Zabalte každou láhev – a nezáleží na tom, jakou má vybraná láhev hodnotu. Vezměte bublinkovou folii a položte ji na stůl. Dobře uzavřenou lahev položte na bok a 2x omotejte folií. Konec zafixujte lepicí páskou. Lahev uložte do krabice.

Zabalte láhve do krabice

Pečlivě zabalené lahve umístěte v těsné blízkosti do krabice. Až bude krabice plná, jemně s ní zatřeste. Pokud uslyšíte cinkání, vyplňte mezery mezi víny papírem. K zalepení krabice použijte lepicí pásku a zabalte ji do strečové folie. 

Vinotéka

Stěhujte vína jako profík

Sledujte teplotu během stěhování

Změny prostředí mohou mít negativní vliv na kvalitu vína. Především starší vína musí být chráněna proti výkyvům teplot. Pokud jde o přepravu a skladování vína, doporučujeme udržovat konstantní teplotu, kterou lze dobře zajistit například polystyrenovými krabicemi určenými pro přepravu potravin.  

Nechte víno po stěhování odpočívat

Po stěhování neotevírejte láhve alespoň sedm dní. Delší doba se doporučuje tehdy, pokud stěhování vín trvalo déle než 24 hodin. Víno se během přepravy otřese, což může vést k šoku. Pokud jsou láhve otevřeny příliš brzo po stěhování, víno se nestačí vzpamatovat z vibrací a může dojít ke změně jeho chuti.