nový byt

Jak ochránit byt či dům během stěhování

Během stěhování, obzvláště v případě že si jej zajišťujete svépomocí, může dojít k nechtěnému poškození vašeho majetku. Nejde jen o škody na nábytku, ale také na samotném obydlí. Rýhy na zdech, poškozené zárubně dveří, poškrábané parkety či prasklé kachličky jsou nejčastějšími typy poškození, které budou vyžadovat poměrně náročnou a drahou opravu. Nejčastěji dochází k podobným škodám v případě neodborné manipulace s těžkými a rozměrnými kusy nábytku. Abyste se podobným problémům vyhnuli, je důležité nic neuspěchat a vše si předem naplánovat. Pokud budete během stěhování jednat zbrkle, je velmi pravděpodobné, že dojde nejen k poškození bytu nebo nábytku, ale také ke zranění.

Poškození bytu při stěhování

Předem si připravte trasu

Projděte si cestu, po které ponesete nábytek a ujistěte se, že zde nejsou žádné překážky – krabice, menší kusy nábytku, nebo cokoli jiného. Trasa ke stěhovacímu vozu musí být volná a nesmí obsahovat žádné nebezpečné oblasti (například mokré skvrny), které by mohly způsobit, že by osoby nesoucí nábytek ztratily rovnováhu a zasáhly blízké stěny svým břemenem.

Nepřeceňujte své síly

V závislosti na hmotnosti a rozměrech nábytku budete potřebovat alespoň 2 osoby, aby větší kusy nábytku vynesly z domu bez problémů. U větších a těžších kusů počítejte alespoň se čtyřmi osobami. Poškození stěn a poškrábání podlah je ve většině případů výsledkem podceňování počtu lidí potřebných ke zvedání a přenášení těžších kusu nábytku do stěhovacího vozidla. S tím souvisí také vhodné oblečení a obutí. Ujistěte se, že používáte pohodlné boty, které jsou pevné, uzavřené a jsou vybaveny protiskluzovou podrážkou.

Demontujte velké kusy nábytku

K poškození stěny často dochází, pokud je kus nábytku příliš vysoký (skříně) nebo příliš dlouhý (postel) na to, abyste se s ním bezpečně vytočili kolem rohů nebo na úzkém schodišti. Jedním z nejlepších způsobů, jak ochránit stěny během stěhování, je rozebrat největší kusy nábytku a poté je přemístit po částech. Kdykoli je to možné, odstraňte z nábytku všechny vyčnívající části – nohy, dekorace a podobně. Čím je kus nábytku kompaktnější, tím menší budou šance, že dojde k poškození stěn.

Zabraňte poškození během stěhování

Nejlepší ochranou je najmutí profesionální stěhovací firmy

Většině nepříjemných potíží, které jsou následkem neodborného stěhování svépomocí, je najmutí stěhovací firmy, jako je například Odnesto.cz. Naše profesionální týmy přestěhovaly již stovky domácností po celé ČR a naši školení zaměstnanci velmi dobře vědí, jak manipulovat s velkými a těžkými kusy nábytku. Stěhování, které byste svépomocí prováděli mnohem déle a vystavovali byste sebe a svůj majetek poškození či zranění, zvládnou díky své dlouholeté praxi bez jakýchkoli zádrhelů.