Stěhování s dětmi

Jak se přestěhovat s dětmi, zábavně a bez stresu

Samotné stěhování je pro většinu lidí náročná a stresující životní událost. Pokud však máte malé děti, je stěhování ještě mnohem složitější. Přesto však existují způsoby, jak stěhování s dětmi učinit co nejjednodušší. Více si o nich povíme v tomto článku.

Jak zvládnout stěhování s malými dětmi

Vše předem důkladně zorganizujte

Pokud jde o jakékoli stěhování, pro jeho hladký průběh je klíčová organizace jednotlivých kroků, a pro stěhování s malými dětmi to platí dvojnásobně. Dobrá organizace zde bude znamenat rozdíl mezi stresujícím chaosem a stěhováním v pohodě.

Vysvětlete dětem pozitiva stěhování

Stěhování znamená pro dítě vytržení z jeho přirozeného prostředí a zvyků, což pro ně může být velice stresující. Měli byste je proto na stěhování důkladně připravit. Udělejte si rodinné setkání, na kterém vašim dětem vysvětlíte, co se chystá a co od toho mohou očekávat. Toto rodinné setkání by mělo být pro vaše děti co nejpříjemnější. Uvařte jim například jídlo, které mají opravdu rády, a během celého rodinného setkání zůstaňte co nejvíce pozitivní. Také si povídejte o tom, co skvělého vaše děti čeká v novém domově a pokuste se jim vysvětlit vše, co považujete za rozumné a přiměřené jejich věku. Všechny tyto informace pomohou vašim dětem vytvořit si na stěhování pozitivní náhled.

Jak zapojit děti do stěhování

Aby se děti necítily být během stěhování odstrčené, nechte je, ať vám pomohou s balením a následným vybalováním. Jen se ujistěte, že pracují pouze s věcmi, které jsou vhodné pro jejich věk. Můžete je také požádat, aby zkusily nakreslit, jak bude vypadat zařízení jejich nového dětského pokojíčku. To jim po stěhování pomůže, aby se v novém bytě už od začátku cítily jako doma.

Stěhování s malými dětmi

Stěhování s miminkem či batoletem

Pokud je vaše dítě ještě velmi malé, je stěhování o to složitější. Malé děti jsou velmi zranitelné a při stěhování by mohlo dojít k nějakému úrazu. Malé děti mají navíc mnohem více potřeb, které je nutné zajistit. Při plánování stěhování si tudíž rezervujte čas na zajištění potřeb vašich dětí, jako je krmení, odpolední spánek a podobně. Nejlepší variantou je dát během stěhování dítě na hlídání například k babičce, máte-li tu možnost.

Vytvořte si také kontrolní seznam, abyste se ujistili, že nezapomenete na žádnou z důležitých potřeb vašeho dítěte.

  • Kočárek
  • Autosedačka
  • Pleny
  • Dětské vlhčené ubrousky
  • Dětská výživa
  • Několikero oblečení
  • Oblíbený dudlík, hračka či plyšák
  • Důležité léky
  • Dětská kosmetika, hračky do koupele

Tyto věci zabalte tak, abyste je během stěhování měli neustále při ruce.

Zachovejte klid


Nezapomeňte si během stěhování zachovat klid, protože jakýkoli váš stres a nervozita se bude přenášet na vaše děti. Pokud dítě uvidí, že jste klidní, bude mít jistotu, že se nemusí ničeho obávat.