Nový byt

Jak umístit nábytek v novém bytě?

Navrhněte si svůj byt tak, aby působil jako z časopisu o bydlení

Milujete krásně čistý interiér, designové prvky a všudypřítomný prostor, který nabízí svým majitelům poklidné místo pro relaxaci, společně strávené chvíle i seberealizaci? Vykouzlete si takový prostor i u vás doma. Nemusíte nutně kupovat nový nábytek. Stačí, když stěhovákům řeknete, kam váš původní nábytek mají umístit. Máme pro vás pár rad, jak vizuálně zvětšit i ten nejmenší prostor.

 Věnujte pozornost vzdálenosti mezi kobercem a nábytkem

Návrháři se při zařizování interiéru řídí třemi základními pravidly. Vzdálenost mezi okrajem kusového koberce a nábytkem byl měla být asi 40 cm. Jestliže má být koberec volný, tedy nezastavěný žádným nábytkem, ujistěte se, že koberec není příliš malý. Prostor by pak mohl vypadat neuspořádaně. Jinak se doporučuje na koberec umístit pouze dvě nohy nábytku.

Místnost si žádá svůj střed

Tady nemyslíme přímo střed místnosti, ale její dominantní místo. Takovým místem můžeme zvolit krb, konferenční stolek, okno, aj. Vytyčte si tedy svůj střed místnosti a kolem něj rozmístěte větší nábytek. Pozor, aby se středobodem nestala televize. Ta by odpoutávala pozornost od konverzace mezi vámi a ostatními členy domácnosti či návštěvou. 

Zařiďte si kuchyň

Pokud se stěhujete do nového, obvykle si pořizujete novou kuchyň. Pokud i vás čeká rekonstrukce kuchyně, pak si nejdříve pořiďte nábytek a až potom kuchyňské spotřebiče. Pokud nákup otočíte, můžete se dostat do situace, že v kuchyni pro všechny ty chytré a nepostradatelné přístroje nebude místo. A prostor, který má být čistý a upravený, bude najednou působit chaoticky a neuspořádaně. Designéři vždy umisťují  na kuchyňskou linku jen pár dominantních kuchyňských potřeb, jako je mísa s ovocem, kuchyňský robot, váha a jiné pomocníky, kteří zároveň usnadňují vaření a jsou stále při ruce.

Rozdělte koupelnu na části

Stěhování koupelnového nábytku je asi nejtěžší úkol. Každá koupelna je navržena jinak a je mnohdy těžké uspořádat původní skříňky tak, aby perfektně padly do nové koupelny. Máte-li velkou koupelnu, nebojte se do ní umístit volně stojící vanu. Návrháři totiž doporučují, rozdělit koupelnu na zóny. A to i pomocí skleněné stěny, která zároveň může posloužit jako sprchový kout. Dále doporučují, rozdělit koupelnu na tři části. Bude vypadat větší a nezbude zde žádné hluché místo.

Pozor na umístění stolu v jídelně

Zařizujete-li si jídelnu, pak věnujte zvláštní pozornost výběru stolu. Nevypadá dobře, když do malého prostoru vměstnáte velký jídelní stůl. Ale určitě chcete, aby si měl každý kam sednout. Pro takové účely doporučují návrháři pořídit několik stohovatelných židlí, které v případě potřeby vyndáte z úklidové komory.