Stěhování do nového domova

Jak zvládnout stěhování s domácími mazlíčky?

Našli jste si svůj vysněný byt či dům a nyní vás čeká stěhování? Tento úkol v každém z nás vyvolává celou řadu pocitů. Nejčastěji se jedná o nadšení z toho, že se konečně stěhujete do svého vysněného domova. Ale také pociťujete nervozitu. Jak celou domácnost připravíte na stěhování? Kdo vám se stěhováním pomůže? Jak vše vybalíte na nové adrese? Jak se přizpůsobíte v novém prostředí? To jsou asi nejčastější otázky, které se každému při stěhování honí hlavou. A jak zvládne příchod do nového prostředí váš čtyřnohý miláček po tom, co opouští svůj notoricky známý revír?

Pomozte mazlíčkům zvládnout stěhování

Den stěhování

Vše máte pečlivě zabalené, popsané, připravené na odvoz. Už jen kontrolujete a netrpělivě vyhlížíte objednanou stěhovací firmu. Ale co vaši domácí mazlíčci? Ne všichni snáší stěhování stejně. Pokud se jedná o malá zvířata žijící v kleci, není pro ně stěhování až tak velký problém. Jsou-li to větší zvířata, jako jsou kočky či psi, už to vypadá trochu jinak.

Obecně platí, že v den stěhování je lepší, když půjde váš chlupáč na hlídání k babičce. Celý proces stěhování bude chaotický a zvíře vycítí vaši nervozitu. Určitě nechcete, aby se zvíře zapletlo pod nohy stěhováků ve chvíli, kdy nesou rodinný porcelán. Alternativou jsou i zvířecí penziony či školky, v nichž může pes nějaký čas pobýt.

Stěhování

Cesta do nového

Máte doma rozeného cestovatele, který s vámi zdolává veškeré výlety? Pak máte napůl vyhráno. Chovejte se ke svému mazlíčkovi tak, jako byste jeli na výlet. Občas zastavte, nechte jej protáhnout a napít se. Dbejte na to, aby zvíře netrávilo v autě příliš mnoho času.

Pokud zvíře není na cestování zvyklé, doporučujeme pořídit cestovní přepravku, ve které bude v bezpečí. Vám odpadne starost se znepokojeným chlupáčem. Neklidné zvíře bude odvádět vaši pozornost od řízení. Na zvíře během jízdy klidně mluvte. Pokud s vámi cestují i ostatní členové domácnosti, mohou ho během jízdy slovně uklidňovat a hladit. Pak zvládne cestování mnohem lépe.

nový domov

V novém bytě

Ze všeho nejdříve svému zvířátku ukažte, kde bude mít svůj pelíšek. Možná se do očuchávání nového bydlení pustí hned, možná si dá trochu na čas. Teď jste pro něj nejdůležitější vy. Buďte vždy nablízku, a když bude vyžadovat pozornost, odměňte ho pohlazením a pamlskem.

Psi obvykle nemají potíže se začleněním. Kočky mohou být nejdříve ostýchavé, ale brzo si zvyknou. Obecně platí, že kočky jsou citlivější než psi. Umístěte v bytě kočičí hračky, věžičku, záchod. Proveďte kočku a ukažte jí, kde je její nový domov. Teprve po měsíci můžete kočku poprvé pustit na zahradu. Tato doba je velmi důležitá, protože musí nejdříve přijmout svůj nový revír(nový byt).

Malá zahrada či terasa je pro zvířata velká výhra

Pro vašeho domácího mazlíčka není nic příjemnějšího, než si spokojeně odpočívat na čerstvém vzduchu. Stěhujete se do nového, kde je terasa či zahrada? Pak svému mazlíčkovi vyčleňte prostor, kde bude mít svůj pelíšek, vždy čistou vodu a nějakou hračku na pobavení. Uvidíte, že si venkovní prostor oblíbí během pár dní.

Hurá na chatu, chalupu

Obdobné rady platí při stěhování na vaše letní sídlo. I když to tam zvíře zná, určitě není od věci být ostražitý a vždy být v prvních dnech domácímu mazlíčkovi nablízku. Nezapomeňte také zkontrolovat oplocení, aby nemohlo zvíře utéct.