Pokojové rostliny

Stěhování rostlin v zimních měsících

Pokud máte pokojové rostliny, je pro vás jejich zdraví a bezpečí při stěhování do nového domova jistě důležitým faktorem. Na jejich pěstování a péči jste vynaložili spoustu práce a proto se právem obáváte, aby během stěhování nepřišly k úhoně. Stěhování choulostivých rostlin může být náročné v každém ročním období, ale v chladných zimních měsících to může být pro jejich vitalitu obzvláště nebezpečné. S trochou předběžného plánování a využitím tipů z tohoto článku si však můžete být jisti, že vaše rostliny zůstanou během zimního stěhování v pohodlí a bezpečně dorazí do svého nového domova.

Kaktusy

Rostliny před stěhováním zalévejte méně

Rostliny zalévejte pouze v případě, že jsou výjimečně suché, a to nejpozději 2 dny před dnem stěhování. Zalévejte je jen v malém množství, protože při delším vystavení chladu s příliš velkým množstvím vody v půdě mohou zmrznout.

Rostliny pečlivě zabalte

Abyste zabránili rozbití, zabalte velké rostliny do novin, papírových sáčků nebo starého prostěradla. V případě potřeby rostliny přesaďte do nerozbitných květináčů, které vložte do krabice. Volná místa kolem květináčů vycpěte zmačkaným papírem, aby se květináče nemohly v krabici volně pohybovat.  Do krabice udělejte otvory pro dostatečné proudění vzduchu a uzavřete víko. Dbejte na to, aby byly krabice řádně označeny a VŽDY uloženy ve svislé poloze. A nakonec neváhejte na poslední chvíli provést nějaký ten řez, pokud se rostlina nevejde do zamýšlené krabice: je lepší mít rostlinu kratší než zmrzlou!

stěhování rostlin

Udržujte rostliny v pohodlí

Extrémní teploty nejsou největším nepřítelem rostlin.  Během přepravy proto udržujte ve vozidle příjemnou teplotu. Pokud rostliny převážíte vlastním vozidlem, neumisťujte je do nevyhřívaného kufru a nikdy je nenechávejte ve vozidle přes noc. Vzhledem k tomu, že stěhovací auto nebude vytápěné, počítejte s tím, že na přenesení rostlin z jednoho vytápěného místa na druhé máte maximálně dvě hodiny; pokud bude teplota nižší než – 15 stupňů, tak hodinu. Pokud tedy počítáte s delší dobou, je lepší převézt rostliny raději osobním vozem.

Vyložte rostliny jako první

Po příjezdu na místo určení přeneste rostliny ihned dovnitř, nejlépe je umístěte odděleně od ostatních krabic (nechcete, aby někdo položil těžkou krabici na krabici s rostlinami) a daleko od jakýchkoli otevřených dveří. Ponechte je v krabici až do konce stěhování: krabice je částečně ochrání před dalšími škodami. Pokud je to však možné, nenechávejte rostliny ve tmě déle než 3 nebo 4 dny. Některým to nevadí, ale jiné to může oslabit.

Pokud se na stěhování za chladného počasí pečlivě připravíte, vaše rostliny to zvládnou bez problémů. S vaší láskyplnou péčí budou připraveny na rozkvět a růst v novém domově.