Stěhování s kočkou

Stěhování s kočkami

Stěhování je důležitá životní událost, která alespoň jednou v životě potká každého z nás. Ať už je důvod pro změnu bydliště jakýkoliv, kromě nás ovlivňuje i život našich domácích mazlíčků, zejména koček.

Naši kočičí přátelé sice nemohou spolurozhodovat, kam a kdy se přestěhujeme, přesto bychom na ně během stěhování měli myslet – jsou to přece také členové rodiny. Kočky se nerady stěhují a obvykle jim trvá delší čas, než se přizpůsobí novému prostředí. Při stěhování s kočičkou byste proto měli zvážit i jiné aspekty, ​​než kdybyste se stěhovali se psem. Kočky jsou totiž stvoření, které lpí na prostředí, ve kterém jsou zvyklé a jakékoli zněny na ně mohou působit rušivě. Stejně jako pro nás lidi, je stěhování i pro kočky silně stresující událostí.

stěhování s kočkou

Co zařídit před stěhováním

Pokud s vaší kočkou běžně necestujete, před samotným stěhováním se ujistěte, že má vaše kočka dostatek času na seznámení se s přepravním boxem, ve kterém bude během stěhování uzavřena.

Minimálně jeden den byste ji měli nechat přepravní box otevřený, vystlaný uvnitř pohodlnou přikrývku aby se zde kočka cítila pohodlně a bezpečně.

Pokud má vaše kočka vůči přepravnímu boxu silnou averzi, musíte se zvykáním začít dříve. Zkuste ji krmit vedle něj, aby si na něj zvykla. Poté začněte umisťovat misky s jídlem přímo do samotné přepravky, aby si ji vaše kočka spojila s příjemným pocity během jídla.

Pokud si všimnete, že vaši kočku přepravní box stále znervózňuje, poraďte se se svým veterinářem a požádejte o léky proti úzkosti, které kočkám stěhování usnadní.

Během stěhování

Těsně před akcí kočku nepřekrmujte, abyste snížili problémy s vyprazdňováním nebo podrážděním žaludku během stěhování. Držte ji v uzavřeném přepravním boxu, dokud stěhování neskončí. V opačném případě by mohla utéct nebo se zranit.  Zajistěte však, aby měla dostatek jídla a vody.

Přivítejte kočku v jejím novém domově

Přivítejte kočku v jejím novém domově

Nabídněte své kočce hodně jejich oblíbených jídel, které jí pomohou zmírnit stres z nového prostředí a umožní jí snáze si zvyknout. Nejméně dva týdny po stěhování se snažte nepouštět kočku z domu, aby měla možnost prozkoumat všechna jeho zákoutí. Poté co se rozhodnete pustit kočku ven, ujistěte se, že má na krku identifikační obojek, nebo je označena čipem, pro případ že by se ztratila. Minimálně poprvé ji na vycházce doprovoďte, abyste snížili její stres z neznámého prostředí.

Kočky mají teritoriální chování. Snažte se proto odehnat z vašeho pozemku všechny cizí kočky, aby vaše kočka

viděla váš nový domov jako své území a nebyla utlačována jinými kočkami, které si na toto území dělají nárok.

Stěhování s domácími mazlíčky může být stresující – pokud však využijte některých z výše uvedených tipů, bude tato důležitá životní událost pro vás i vaše milované domácí mazlíčky hračkou.