Jak se přestěhovat

Stěhování svépomocí, nebo s profesionály?

Při stěhování je třeba učinit mnoho rozhodnutí a jedním z těch zásadních je, zda si pořídit profesionální stěhováky, nebo vše zvládnout sami (popřípadě požádat přátele, aby vám výměnou za láhev slivovice pomohli). Přestěhovat se svépomocí je samozřejmě možné, a spousta lidí to s vidinou ušetření nákladů dělá. Pokud necháváte na místě nábytek a stěhujete se jen s několika taškami osobních věcí, proč ne. S tím jak roste objem a složitost stěhování je však stále důležitější najmout si na takovou práci někoho, kdo tomu skutečně rozumí.

Základem úspěšného stěhování je podrobné plánování

Stěhování svépomocí se může prodražit

Ačkoli si můžete myslet, že jste dostatečně silní, abyste s pomocí přátel z posilovny přestěhovali sedačku či skříň, možná zjistíte, že tak snadné to není. Manipulace s těžkým nábytkem totiž není jen o síle – je také nutné mít ten správný grif, schopnost odhadu a podobně, jelikož se s těžkým kusem nábytku budete možná muset protáhnout úzkými schodišti a chodbami, aniž byste něco odřeli či zničili. K tomu je potřeba dostatek zkušeností, kterými vy ani vaši přátelé pravděpodobně nedisponujete. Může tak snadno dojít k poškození vašeho cenného majetku, nebo dokonce ke zranění některého z účastníků, což si jistě nepřejete.

Čím více máte cenných věcí, tím více potřebujete profesionály

Jedna věc je svěřit sobě a svým kamarádům stěhování gauče z druhé ruky, který jste dostali od známých svých rodičů. Něco úplně jiného je svěřit jim do rukou drahé spotřebiče nebo křehká umělecká díla. Pokud stěhujete předměty vysoké hodnoty, budete potřebovat profesionální stěhováky, kteří jsou odborníky na zvedání a přepravu předmětů, které potřebují trochu více péče. Jen se ujistěte, že spolupracujete s firmou která je dostatečně pojištěna a že rozumíte míře odpovědnosti, ke které se zavazují v případě poškození předmětu.

stěhování bez rizika

Jak rychle chcete být se stěhováním hotovi?

Asi největší výhodou najmutí stěhovací firmy je jistota, že vaše stěhování bude dokončeno v efektivním časovém horizontu. Zatímco pro většinu z normálních lidí je stěhování složitý a vyčerpávající úkol, který se neprovádí příliš často, pro profesionály v oboru stěhování je to jen další den v práci. Zorganizovat větší množství přátel a příbuzných, aby vše proběhlo rychle a efektivně, se může ukázat jako nadlidský úkol. Profesionálové naopak mají nacvičené postupy a rutiny, díky kterým bude vše odsýpat jako na drátku a vy můžete vše jen z povzdáli sledovat.

Kolik úsilí chcete na stěhování vynaložit?

Nejdůležitější však je, jak snadné chcete, aby vaše stěhování bylo. Pokud máte jen málo věcí ke stěhování, můžete to zvládnout sami. Pokud ovšem stěhujete i nábytek, těžké spotřebiče či starožitnosti, rozhodně byste měli oslovit profesionální firmu, jako je například Odnesto.cz.