Stěhování akvária

Stěhování s akvarijními rybičkami – jak na to

Akvárium je velké, křehké a těžké. Manipulace s ním je velmi nesnadná a každá ryba navíc vyžaduje zvláštní pozornost, aby stěhování přežila bez úhony. Aby bylo možné nádrž s rybami bezpečně přemístit, musí být prázdná. Jelikož ponechání písku, kamenů a štěrku na místě může během stěhování vyústit v poškození skla, připravte si plastové boxy, do kterých všechny předměty z akvária umístíte.

Plastové kbelíky pro přepravu ryb

Připravte si pětilitrové kbelíky a plastové sáčky na ryby a rostliny. Pokud stěhujete pouze malé ryby do místa které je vzdáleno méně než hodinu cesty, můžete použít plastové pytle. Větší ryby však vyžadují pětilitrové kbelíky s víkem. Pro živé rostliny, které by měly být při stěhování také zcela ponořené ve vodě, použijte samostatné kbelíky. Ryby mohou být stěhováním velmi vystresované. Stěhování akvária proto naplánujte až jako poslední a zajistěte, že v novém domově zprovozníte akvárium jako první.

stěhování rybiček

Demontáž zařízení

24 hodin před stěhováním ryby nekrmte, což pomůže udržet jejich přepravní nádoby během stěhování čistší. Dále si vyfotografujte současné nastavení nádrže, abyste si pamatovali, kde bylo umístěno veškeré vybavení. Poté vypněte a odstraňte veškeré další vybavení, které máte, jako je filtr, čerpadlo, ventilátor nebo topení. Filtry nechte vlhké a veškeré vybavení zabalte pokud možno do původního obalu. Předtím však ještě přemístěte ryby do kbelíků, abyste minimalizovali stres. Před přemístěním ryb se snažte v kyblících vytvořit prostředí, které se co nejvíce blíží původní nádrži. Naplňte proto nádoby s rybami trochou vody z nádrže. Poté ryby opatrně přemístěte do kbelíků pomocí síťky. Zbytek nádoby naplňte odpovídajícím způsobem podle toho, kolik ryb je v každé z nich, a nahoře ponechte dostatek vzduchu.

Odstraňte štěrk nebo písek

Jakmile z nádrže vyjmete všechnu vodu a příslušenství, odstraňte písek a štěrk a nádrž pořádně vypláchněte a vyklepejte. Akvária jsou velmi křehká a jediný špatný pohyb může poškodit sklo nebo švy tak, že je nelze opravit, proto postupujte opatrně. Nejprve věnujte čas důkladnému vyčištění a vysušení prázdné nádrže. Víko zabalte zvlášť do bublinkové fólie.

akvarijní rybka

Zabalte nádrž

Vnitřek nádrže vyplňte zmačkaným balicím papírem. Celou nádrž zabalte do vrstvy bublinkové fólie a vložte ji do kartonové krabice. Ideální by byla původní krabice, ale hodí se i krabice s dvěma centimetry místa na každé straně nádrže. Jakmile je nádrž uvnitř krabice, vyplňte prázdný prostor balicím materiálem a krabici zalepte – označte šipkou, která strana je nahoře. Do stěhovacího vozu ji umístěte tak, aby se neposunovala a aby kolem ní nebylo nic, co by na ni mohlo spadnout.