Nové bydliště

Úspěšně jste se přestěhovali – co dál?

Jakmile přijedete do svého nového bytu či domu, bude se před vámi tyčit hromada krabic, které všechny musíte vybalit. S čím začít nejdřív? Již během stěhování byste si měli vytvořit krabici s věcmi nejvyšší důležitosti, kterou budete balit jako poslední a vybalovat jako první. Ty budou pravděpodobně obsahovat hygienické prostředky, léky a jiné věci, bez kterých se v průběhu vybalování ostatních položek neobejdete. Jako další byste měli vybalit zařízení ložnice, poté i kuchyně a zapojit ledničku. Aby vám vybalování šlo od ruky co nejlépe, měli byste mít krabice s věcmi důkladně označeny, abyste věděli, co kde je.

Nový byt

Nahlaste změnu své adresy všem úřadům

Finanční a sociální úřad, stejně jako vaše banka, mobilní operátor a další instituce, jejichž služby čerpáte, vás čas od času pravděpodobně obešlou různými úředními dokumenty. Pokud byste si poštu nevyzvedávali, mohli byste se časem dostat do problému kvůli nesplnění některých povinností. Vždy proto obešlete všechny důležité instituce a oznamte jim změnu adresy. Obzvláště důležité je to v případě, že nemáte datovou schránku. Ideální je, domluvit se s novým majitelem či nájemníkem vašeho původního bytu, že vám bude eventuální poštu přeposílat.

Najděte si nové poskytovatele zdravotní péče

Aby vás v novém domově nezastihla nepřipravené například bolest zubů či jiná nemoc, včas si najděte v místě vašeho bydliště nového spolehlivého zubaře, obvodního lékaře, eventuálně specialistu, pokud se s něčím dlouhodobě léčíte. Pokud máte malé dítě, je důležité najít mu co nejdříve vhodného pediatra, stejně tak, pokud máte zvířecího mazlíčka, postarat se o dostupného veterináře. Při výběru vhodné zdravotní péče se zaměřte na recenze ostatních pacientů, abyste vybrali skutečně toho nejlepšího, který má vhodnou ordinační dobu vzhledem k vaší práci a není  daleko od vašeho nového domova.

Stěhování

Prozkoumejte váš nový domov a jeho nejbližší okolí

Pokud jste to ještě neudělali, měli byste co nejdříve prozkoumat okolí vašeho nového domova. Obzvláště v případech, kdy máte malé děti či domácí mazlíčky, měli byste vědět, zda se v okolí nenachází místo, které by pro ně mohlo být nebezpečné. V případě, že se stěhujete do bytového domu, měli byste co nejrychleji získat informace o tom, kde jsou důležité instalace, jako hlavní uzávěry vody, plynu a elektrické jističe. Nastudujte si také důkladně evakuační plány budovy, protože nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Stěhování nemusí být stresujícím krokem do neznáma. Pokud si stěhování předem naplánujete včetně toho, co dělat po něm, bude pro vás vše mnohem jednodušší.