Tipy a triky při stěhování

Tipy pro stěhování do menšího bytu

V době rostoucích nájmů a zdražování nemovitostí je stále běžnější, že se lidé stěhují do menších bytů. Co si však počít se všemi věcmi, které v původním bydlišti máte? Jak se rozhodnout, co si vzít s sebou a čeho se vzdát? Jak a kde všechny přebytečné věci prodat?

Proč se stěhovat do menšího bytu?

Ne všichni lidé se do menších bytů stěhují z ekonomické nutnosti – je spousta dalších důvodů a výhod, které menší byt má:  Snadnější údržba, nižší náklady na nájem a vytápění, nebo touha bydlet blíže k městskému centru, snížit závislost na autě a mít snadnější přístup k nákupům, restauracím a kulturním akcím.

Důvody pro stěhování do menší nemovitosti mohou být zkrátka různé. Vždy však jde o ideální příležitostí k prodeji nepotřebného nábytku, zbavení se veškerého nahromaděného harampádí a k novému začátku. Zde je několik tipů, jak z nového, menšího domova udělat skvělé místo k životu.

Malý dům

Rozhodněte se, čeho se zbavit a čeho ne

Sepište seznam věcí, budete nutně v novém domově potřebovat. Zbavovat se starých věcí může být psychicky náročné, ale měli byste si nechat skutečně jen to, co budete nutně potřebovat, eventuelně k tomu máte citový vztah.

Poté si vytvořte seznam věcí kterých se můžete zbavit. Pravděpodobně vás z hlavy napadne tucet věcí, které spadají do této kategorie – rozbitý toustovač ve sklepě, který jste nikdy nestihli vyhodit, zastaralé oblečení, knihy, které jste chtěli darovat knihovně. Zbavit se takových věcí je velmi osvobozující.

malý byt

Prodej starého nábytku

Nábytek v dobrém stavu, který si při stěhování do menšího bytu nemůžete vzít s sebou, můžete prodat či darovat příbuzným, kolegům v práci či známým. Pokud se rozhodnete pro prodej, můžete si podat online inzerát, využít speciální prodejní skupiny na Facebooku nebo nabídnout svůj nábytek na online bleších trzích. Pokud máte nějaké cenné historické předměty, můžete zvážit možnost vyhledat starožitníka. Můžete tak získat poměrně hodně peněz, které vám pomohou uhradit náklady na stěhování.

Před stěhováním si nový domov vybavte úložným prostorem

Další skvělou věcí, kterou můžete udělat před stěhováním do nového prostoru nebo krátce po něm, ať už ho vlastníte, nebo si ho pronajímáte, je nainstalovat spoustu úložných prostor, které dokážou co nejlépe využít místo, které máte. Regály nebo skříně od podlahy ke stropu, úložné prostory pod postelí a regály ve skříni využijí na maximum prostor, který máte k dispozici. Vyplatí se do toho investovat trochu peněz, protože správné skladování vám může pomoci uskladnit ve vašem novém domově mnohem více věcí a zvýšit tak kvalitu vašeho každodenního života.