Piano

Stěhujete si domů klavír? Víme, jak na to

Piano, pianino, klavír. To jsou úžasné hudební nástroje, které mají dlouholetou tradici a v každém z nás budí respekt. I dnes, v moderní době, kdy jsme obklopeni elektronikou, si klasické klávesy drží své pevné místo jak mezi umělci, tak mezi milovníky hudby. Ať už jej máte doma a potřebujete ho během stěhování do nového bytu přestěhovat, nebo jste jej dostali darem a nyní přemýšlíte, jak ho přestěhovat k vám domů, určitě se nevyhnete nutným přípravám. Klavír zkrátka vyžaduje při stěhování zvláštní péči.

Příprava klavíru na stěhování

Stěhování klavíru je náročný a zdlouhavý proces. Ideální je, pokud si na pomoc se stěhováním pozvete někoho, kdo už má nějaké ty zkušenosti se stěhováním pian. Klavír je sám o sobě hodně těžký. Dřevo je náchylné na mechanické poškození. Neodborný transport může celý nástroj rozladit. Stěhování piana není žádná legrace. Jak jej tedy přestěhovat? V zásadě máte na výběr. Pomoc od profesionální firmy, která má se stěhováním klavírů zkušenosti a zaměřuje se na tento složitý úkol, nebo si klavír přestěhujete svépomocí.

Klavír

Stěhování klavíru svépomocí

Pokud jste se rozhodli pro stěhovánípiana svépomocí, můžete si na pomoc přizvat odborníka na piana, který vám pomůže odmontovat některé části. Klavír bude hned o několik kilo lehčí a namontování vám pak nezabere téměř žádný čas. Poté piano zabalte do bublinkové folie. Pro manipulaci s pianem doporučujeme použít stěhovací popruhy. Stěhování piana doporučujeme provádět ve čtyřech lidech.

Transport piana v autě vyžaduje také nutné opatření. Dobře jej zajistěte, aby cestou nespadlo nebo se nepřevrátilo. Při transportu na vozíku jej přichyťte upínacími popruhy, dejte pod popruhy v místech, kde se na pianu lámou, ochrannou látku či karton, aby se klavír nepromáčkl.

stěhování těžkých břemen

Demontáž klavíru

Chcete-li dostat pianino či klavír na místo, kam se prostě v normálním stavu nevejde, je potřeba zařídit si odbornou demontáž a následnou montáž pianina. Jak na to?

U klavíru se nejdříve demontuje vrchní deska, která se pečlivě zabalí a může se odnést do stěhovacího vozu. Nezapomeňte desku pečlivě přikurtovat, aby se během cesty neponičila. 

V druhé fázi se nástroj zabalí do bublinkové folie a demontuje se první noha klavíru. Pak se klavír opatrně položí bokem na připravenou vystýlku. Nakonec přichází demontáž zbývajících nohou klavíru a pečlivé zabalení zbývajících komponentů klavíru.

Po transportu klavír vybalte z ochranné folie a proveďte zpětnou montáž klavíru v opačném pořadí úkonů. Po přestěhování zvláště v zimním období je dobré nechat hudební nástroj v nových prostorách alespoň 14 dní aklimatizovat, než dojde k jeho opětovnému naladění.