Tipy pro balení a stěhování starožitností

Tipy pro balení a stěhování starožitností

Běžné stěhování je náročný proces vyžadující pečlivé balení vašich věcí, abyste je ochránili před poškozením. V některých případech však nebalíte jen obyčejné věci. Často je třeba přestěhovat i cenné historické kusy nábytku, který má obrovskou hodnotu finanční a možná ještě větší hodnotu citovou. Starožitný nábytek, sbírka porcelánu po babičce či cenný obraz renesančního mistra jsou potřeba zabalit velice pečlivě, aby během stěhování neutrpěly žádnou újmu.

Jak zabalit starožitnosti

Jak zabalit starožitnosti

Pro balení menších starožitností nejprve vyberte vhodnou krabici, která ba měla být co nejmenší, aby v ní předměty nelítaly sem tam. Všechny skleněné a křehké předměty zabalte do voskového papíru, který poslouží jako tlumič nárazů. Papír zajistěte lepicí páskou. Pokud balíte zrcadla či obrazy, přidejte pružné chrániče rohů.

Díky svému tvaru jsou rohy během stěhování náchylné k otlučení či ulomení, takže je důležité přidat další vrstvu ochrany. Chrániče rohů bývají k dispozici plastové, polystyrenové nebo lepenkové.

Přidejte další odpružení. Pomocí bublinkové fólie oviňte každý z předmětů alespoň dvakrát a ujistěte se, že zakrývá všechny jeho strany, stejně jako horní a dolní část. Zajistěte lepicí páskou.

Poté starožitnosti nakládejte do pevných krabic, a vyplňte veškerá prázdný prostor v krabici pomocí zmačkaného papíru, bublinkové folie nebo speciálního výplňového materiálu, tak aby se položky nemohly volně pohybovat.

Balení starožitného nábytku

Demontujte, co můžete. Veškerý velký starožitný nábytek by měl být pokud možno demontován, aby bylo balení a přeprava bezpečnější a jednodušší. Samozřejmě nerozebírejte nic, co na to není vhodné nebo je příliš staré na to, abyste zvládli rozebrání a opětovné sestavení. U všech kusů zkuste zjistit, zda dokážete alespoň odšroubovat malé předměty, jako jsou táhla zásuvek a zabalte je samostatně.

Každou část bezpečně zabalte do několika vrstev přikrývek či bublinové fólie a zajistěte lepicí páskou. Je důležité nelepit pásku přímo na starý dřevěný nábytek, protože lepidlo může poškodit lak.

 Nezapomeňte zabalit všechny strany starožitného nábytku. Věnujte zvláštní pozornost rohům. Pravděpodobně budete muset použít docela dost bublinkové fólie, ale je lepší být připraven, než později litovat.

Tipy pro bezpečné stěhování

Tipy pro bezpečné stěhování

Jakmile budou vaše starožitnosti správně zabaleny, vaším dalším úkolem bude zajistit, aby byly přepravovány co nejbezpečněji. Ujistěte se, že pracovníci stěhovací firmy přesně vědí, které zabalené předměty a krabice obsahují starožitnosti. Důležitý je v tomto případě také výběr správní stěhovací firmy, jako je například Odnesto.cz, jejíž zaměstnanci jsou v zacházení s křehkými a cennými předměty odborně vyškoleni.