akvárium

6 kroků k bezpečnému stěhování akvária v zimě

Stěhování je stresující záležitost pro lidi i domácí mazlíčky. A nezáleží na tom, zda stěhujete chlupaté nebo šupinaté. Přeprava akvária je třeba pečlivě naplánovat. Ideální variantou je naplánovat tuto aktivitu v samostatný den. Tak budete mít dostatek času zajistit vše, co je potřeba.  

Co se bude hodit pro bezpečné stěhování akvária?

  • Kbelíky na ryby – rybky nepřepravujte v igelitových sáčcích. Způsobíte jim nepříjemný šok. Pro bezpečnou přepravu ryb doporučujeme použít plastovou nádobu s víkem.
  • Vědra pro rostliny – rostliny je třeba mít neustále ponořené do vody. Vyberte vhodnou velikost nádrže.
  • Lepicí páska – nádrže s vodou je třeba pečlivě uzavřít víkem. Aby se během cesty víko neotevřelo, zajistěte jej pomocí lepicí pásky.
  • Rybí síť – mějte po ruce rybí síťku pro bezpečné vyjmutí ryb z přepravního boxu.
  • Balicí potřeby – skleněné akvárium vyžaduje důkladné balení. Hodit se bude dostatečně velká kartonová krabice, bublinková a strečová folie.
  • Krabice na doplňky – při stěhování je třeba počítat také s doplňky k rybičkám. Patří sem krmivo pro ryby, testovací proužky pro akvárium, zařízení na odchlorování vody aj. Tyto doplňky umístěte do kartonové krabice a náležitě ji popište, abyste na nové adrese přesně věděli, kde věci k akváriu hledat.
akvárium kočka

Jak přestěhovat akvárium

Přemístěte ryby do přepravních boxů

Rybky je třeba umístit do boxu s dostatečným předstihem, abyste měli čas akvárium vyčistit. Mějte však na paměti, že ryby jsou náchylné ke stresu, když se pohybují v cizím prostředí. Chcete-li jejich stres eliminovat, čištění akvária udělejte až v den stěhování. Do nádrže použijte vodu z akvária a nezapomeňte ji okysličovat pomocí vzduchotechniky. Ryby přestaňte krmit 24 hodin před stěhováním. To může udržet vodu v přepravním boxu čistou.

Připravte akvárium

Jakmile budou vaše ryby v bezpečí přepravního boxu, je čas začít s přípravou stěhování akvária. Umístěte rostliny do kbelíku a naplňte ho vodou z nádrže. Protože v zimních měsících venku teploty padají k bodu mrazu, je třeba zajistit, aby voda nevychladla. K tomu vám dobře poslouží bublinková folie. Nádobu ze všech stran několikrát pečlivě omotejte bublinkovou folií a takto zabalenou ji umístěte do polystyrenové krabice. Čím více vrstev bublinkové folie použijete, tím déle zajistíte optimální teplotu vody v nádrží. Nakonec vysajte vodu ze zbytku akvária do uzavíratelného boxu. Později budete chtít akvárium naplnit co největším množstvím původní vody.

Zabalte dekorace z akvária

Všechny doplňky pečlivě usušte. Křehké doplňky zabalte do bublinkové folie, ostatní zabalte do balicího papíru a umístěte do krabice. Písek a oblázky vložte do plastové nádoby. Odstraňte veškeré vybavení. Akvárium dobře vysušte, protože mrazivé počasí může mít negativní vliv na mokré sklo. Pak jej pečlivě zabalte a uložte do krabice.

Je čas na stěhování

Chvíli před stěhováním umístěte nádoby s rybkami do potravinářských boxů, které zajistí optimální teplotu vody. Posloužit může také kartonová krabice, do které umístíte na všechny strany polystyrenové desky. Na nové adrese co nejdříve naplňte akvárium vodou s vhodnou teplotou vody pro váš druh rybiček a umístěte do ní vaše rybky.