Nábytek na vyhození

Co si počít s nepotřebným nábytkem?

Občas se stane, že během stěhování zjistíte, že byt, do kterého se máte stěhovat je plný starého harampádí, které zde zbylo po předchozích nájemnících. Většinou se jedná o starý nábytek, který se předchozímu nájemníkovi nevešel do nového bytu, staré rozbité elektrospotřebiče, se kterými se mu nechtělo tahat a podobně. Přestože by nájemník měl byt opustit v takovém stavu, aby byl připraven na nové obyvatele, není to vždy pravidlem. Často se tak stává, že na vás před stěhováním čeká nepříjemný úkol – likvidace starého nábytku a věcí, které vám v novém bytě překáží a nechcete je zde.

V případě, že žádný vlastní nábytek nemáte, možná věci po vašich předchůdcích uvítáte, alespoň do začátku. Ovšem zřídkakdy je o co stát. Většinou se jedná o věci poškozené či nefunkční. Na vás tak zbude černý Petr a řešení nerudovské otázky, kam s tím vším harampádím, které vám doma překáží?

nepotřebný nábytek

Prodat či vyhodit?

Bohužel, věci zanechané ve vašem bytě jsou stále majetkem předchozího nájemce, a nemůžete je tedy okamžitě vyhodit či prodat. Podle občanského zákoníku § 2296 zák. č. 89/2012 Sb. je povinností pronajímatele se o tyto věci řádně postarat. To znamená je uskladnit, a vyzvat nájemníka k jejich vyzvednutí. Teprve po marném uplynutí lhůty může pronajímatel tyto věci zpeněžit a peníze zaslat původnímu nájemníkovi, pochopitelně po odečtení nákladů.

Uvedený zákon se však neaplikuje v případě, že se jedná o věc, kterou předchozí nájemce takzvaně „zjevně opustil“. Jedná se většinou o věci znehodnocené, nepoužitelné či předměty zcela zanedbatelné hodnoty. V takovém případě lze věci vyklidit a zlikvidovat jako každý jiný odpad. Ovšem co je pro jednoho odpad, může být pro druhého poklad a při posouzení otázky, zda jde o věci nepatrné hodnoty byste proto měli postupovat obezřetně a raději si pořídit fotografii, aby později někdo netvrdil, že polorozpadlá umakartová skříň byla cennou starožitností ze 17. století.

skladovací kóje

Co když je nepotřebný nábytek náš vlastní?

Může se stát, že při stěhování zjistíme, že se nám náš vlastní nábytek do nového bytu nevejde, což se stává, obzvláště pokud se stěhujete do menšího bytu. Co teď? Pokud se jedná o kusy nábytku, které již pravděpodobně nikdy nebudete potřebovat, ať již proto, že plánujete v novém bytě žít dlouhodobě, nebo proto, že si chcete stejně koupit nábytek nový, je nejlepším řešením starý nábytek prodat, nebo darovat za odvoz.

Pokud však plánujete se v budoucnu znovu stěhovat do většího bytu a k původnímu nábytku máte citový vztah, je mnohem lepší jej po dobu, kdy na něj nemáte místo, uložit například v garáži, nebo ve skladovací kóji, které se již dají docela levně pronajmout. Vaše věci zde budou chráněny a jakmile získáte místo, můžete je opět začít používat.