stěhování klavíru

Jak stěhovat klavír? Nikdy to nedělejte sami

Klavír je skvělým hudebním nástrojem, který inspiroval staletí klasických hudebníků a dal vzniknout úžasným hudebním dílům. Jakmile jej však chceme přestěhovat, mění se klavír v noční můru. Pokud se chystáte přestěhovat klavír svépomocí, máme pro vás jednu skvělou radu. Nedělejte to. Stěhování klavíru je nebezpečný úkol, který hrozí v lepším případě poškozením či zničením drahého hudebního nástroje, v horším případě vážným zraněním stěhujícího.

jak přestěhovat klavír

Před stěhováním klavíru si důkladně změřte jeho rozměry

Klavíry jsou poměrně velké, neskladné a projít s nimi dveřmi nebo se vytočit na úzkých schodech bývá často oříšek i pro zkušené profesionály, natož pro amatéry. Pokud se přesto rozhodnete přestěhovat klavír sami s pomocí přátel, důkladně si připravte cestu, kterou půjdete. Změřte šířku všech dveří, kterými budete procházet, odstraňte veškeré koberce a ostatní překážky, o které byste mohli zakopnout nebo se jim museli vyhýbat.

Klavír důkladně zabalte

Klavír je obvykle velmi drahý hudební nástroj, takže byste se měli snažit, aby nedošlo k jeho poškození. Důkladně jej proto zabalte. Nejprve pro jistotu omotejte páskou víko nad klaviaturou, aby zůstalo během jízdy na svém místě. Na zbytek nástroje můžete použít buď bublinkovou fólii, nebo silnou látku, která je dostatečně velká, aby jej zcela zakryla. Obal zajistěte páskou.

Klavír

Přeprava klavíru po schodech

Připravte si dostatek stěhovacích popruhů a silných přátel, jelikož klavíry bývají nejen veliké, ale také velice těžké. Některé exempláře mohou vážit i více než půl tuny. Pokud budete chtít přepravit klavír výtahem, dejte pozor nejen na to, zdali se vám tam vejde, ale také na nosnost výtahu. Většina osobních výtahů v českých domech však hmotnost klavíru nezvládne, takže budete pravděpodobně muset jít po schodech.

Nakládání klavíru do stěhovacího vozu

Při nakládání klavíru do stěhovacího vozu byste měli použít nájezdovou plošinu, která jeho vysokou hmotnost unese. Při nakládání by klavír měl být současně tažen i tlačen. Je potřeba dát skutečně extrémní pozor, pokud by se klavír uvolnil a sjel dolů, kvůli své vysoké hmotnosti může velmi snadno někoho zabít.

Oslovte profesionální firmu

Pokud vás čeká stěhování klavíru, je mnohem lepší oslovit profesionální firmu, jejíž pracovníci mají zkušenosti a vědí, jak manipulovat s extrémně těžkými a rozměrnými předměty. Síla svalů totiž není vše. Je důležité pečlivě koordinovat pohyby několika silných mužů, aby se klavír pohyboval tam, kam má. Stěhovací firma navíc disponuje technikou, která stěhování klavíru výrazně usnadní. Pomoc profesionálů je nejen bezpečnější, ale také časově i finančně nejvýhodnější řešení.