stěhování obrazů

Jak stěhovat hodnotné umění a obrazy

Mnoho z nás má doma umělecké předměty, ať již jako investici, nebo jako dědictví po předcích. Tyto předměty mohou mít nedozírnou hodnotu. Jediný obraz může snadno stát statisíce korun, nemluvě o citové hodnotě, pokud se například jedná o portréty předků.

Problémy nastávají, pokud se rozhodnete přestěhovat. V takovém případě byste měli postupovat velice opatrně, aby nedošlo k jejich poškození. Důrazně doporučujeme sjednat si na stěhování uměleckých děl profesionální stěhovací firmu, jejíž zkušení zaměstnanci dobře vědí, jak s cennými díly zacházet aniž by došlo k jejich poškození. Pozor byste si však měli dát již při balení.

Balení uměleckých děl

Stěhování se zdá být poměrně jednoduchým procesem. Jednoduše zabalíte všechny své věci do krabic, naložíte je do stěhovacího vozu a ten je odveze do nového domova. Bohužel u některých předmětů, jako jsou právě obrazy, sochy a jiná umělecká díla, je třeba učinit několik kroků navíc.

Celý proces stěhování umění by měl začít balením. Nejprve zvažte, zda má obraz na přední straně skleněný kryt. Pokud ano, můžete přejít k jeho zabalení do kartonu a bublinkové fólie. Pokud však ne, musíte si nejprve pořídit pevný kryt, který zabrání náhodnému protržení plátna. Ideální jsou dva kusy pevné překližky větší než samotný obraz, kterými zakryjete přední i zadní stranu.

Poté obrazy obalte kartonem a na závěr bublinkovou fólií. Pro zvýšení ochrany přidejte více vrstev. Nezapomeňte přidat další lepenku a fólii v rozích obrazu, abyste minimalizovali možnost poškození.

Dbejte na to, abyste si na balení obrazů udělali příslušné značky. Na obaly obrazů, na kterých je sklo, přidejte permanentní fixou písmeno „X“. To vám pomůže zjistit, u kterých obrazů hrozí nejen poškození, ale i rozbití skleněné tabule.

Porcelán, sklo, sochy a křehké věci

Ochrana cenných a křehkých uměleckých děl je při stěhování prioritou. Každou sklenici proto zabalte zvlášť do zmačkaného papíru či bublinkové folie, a po jejich naskládání do krabic vyplňte veškerý volný prostor pružným materiálem, aby se porcelán či sklo nemohlo během stěhování hýbat. V závislosti na druhu uměleckého díla ale nemusí být uložení předmětu do tradiční krabice tím nejlepším krokem. Mimořádně cenné a křehké předměty lze přepravovat v pevných dřevěných bednách, aby nedošlo k jejich případnému poškození. Tato ochrana zajistí, že tato velmi důležitá díla dorazí na místo určení v pořádku. Stejným způsobem můžete postupovat u soch, které jsou také často velmi křehké. Nezapomeňte krabice se sochami a jinými uměleckými díly označit jako křehké, aby pracovníci stěhovací firmy věděli, že těmto předmětům mají věnovat mimořádnou pozornost.