New York

Jak na stěhování do zahraničí

Mnoho lidí se stěhuje do zahraničí, ať již v rámci EU, nebo do zámoří. Oproti stěhování v rámci ČR má však stěhování do zahraničí svá specifika, na která bychom měli myslet.

Jak zvládnout stěhování do zahraničí

Uvědomte si, že stěhování do zahraničí může být poměrně drahé – měli byste si proto promyslet, co si budete chtít přivézt s sebou ze svého původního domova a co bude jednodušší pořídit až na místě. V případě velkých vzdáleností a velkých a těžkých kusů nábytku bývá leckdy mnohem levnější, pořídit vše až na místě. Nezapomínejte také, že v zahraničí je mnohem častější pronajímání bytů, které jsou již zařízeny.

Bydlení  u moře

Nezapomeňte na důležité doklady

Před odjezdem z ČR se ujistěte, že máte v pořádku všechny doklady totožnosti. Nezapomeňte zejména na:

  • Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.
  • Apostilovaný originál rodného listu, ne starší než 6 měsíců.
  • Apostilovaný originál oddacího listu, ne starší než 6 měsíců (pokud jste ženatý/á a stěhujete se s manželem/manželkou).
  • Není také na škodu mít s sebou kopii výučního listu, maturitního vysvědčení či diplomu z vysoké školy, protože některé země to vyžadují pro získání povolení k pobytu.
  • Řidičský průkaz s platností nejméně 6 měsíců, pokud plánujete řídit.

Každá země však může požadovat ještě jiné dokumenty, proto se na konkrétní seznam zeptejte příslušného zastupitelského úřadu ještě v ČR.

Stěhování do Německa

Zjistěte si celní poplatky

Některé země vybírají celní poplatek za věci, které jsou do země přepravovány, bez ohledu na to, zda přicházejí letecky, lodí nebo kamionem. Zjistěte si proto, jaký je celní postup při dovozu osobních věcí, nábytku, vozidel atd. do cílové země. To lze provést různými způsoby. U vyspělejších zemí lze tyto informace nalézt na vládních webových stránkách v několika jazycích.

V exotičtějších zemích budete možná muset více pátrat mezi lidmi a klást otázky v „expat“ skupinách na Facebooku nebo na fórech. Dozvíte se tak informace přímo od lidí, kteří udělali totéž, co se nyní snažíte udělat vy. Při přípravě věcí k odeslání do zahraničí si udělejte seznam s jejich přibližnou hodnotou. Bude to pravděpodobně nutné pro celní řízení.

Zjistěte si podmínky pro získání povolení k pobytu nebo dlouhodobého víza

Při stěhování do zahraničí je důležité předem zjistit, co je třeba udělat pro získání povolení k pobytu nebo dlouhodobého víza. Přeskočení tohoto kroku je největší chybou, které se lidé mohou dopustit. Bohužel si mnoho lidí myslí, že se v dané zemi mohou jen tak objevit a žít tam, ale tak to prostě není. Možná bude lepší najmutí imigračního právníka, který vám nejlépe poradí s vašimi možnostmi a také za vás vyřídí celý proces žádosti.