stěhování zahradních rostlin

Jak na správné stěhování zahradních rostlin

Stěhování zahrady

Stěhování do nového bytu se zahradou nebo rodinného domu je úžasný životní krok. Ale co dělat, když už na své původní zahrádce máte vysázené květiny, keře či stromy? Věděli jste, že si je můžete také přestěhovat?

Kdy a jak přestěhovat zahradní rostliny

Ideální doba na stěhování rostlin je brzy na jaře nebo na podzim. Obecně platí pravidlo, že se lépe stěhují rostliny, které jsou mladé. U starších rostlin doporučujeme provést tzv. množení. To znamená, že si z původní rostliny oddělíte menší trs, který se na novém místě uchytí lépe. 

Stěhování zahrady

Co budete potřebovat

  • Kbelík (novinový papír)
  • Igelitový sáček/pytel na odpadky, provázek
  • Rýč nebo zahradní lžíce
  • Dostatečné množství zálivky

Jak na stěhování rostlin

Rostliny, které chcete přesadit, zalijte velkým množstvím vody den předem. Tím rostlině zajistíte dostatek vláhy.

Vyberte vhodný čas pro vyjmutí z půdy

Rostliny vyjměte z půdy pomocí rýče nebo lopatky v dobu, kdy je slunce pod mrakem. Počkat můžete i do večerních hodin. Tento čas pomůže rostlině lépe si zvyknout na nové místo.

Rostliny bezpečně uložte

Vyjmuté rostliny z půdy jsou náchylné na vyschnutí u kořínků. Tomu zabráníte tak, že celý kořenový systém zabalíte do novin a uložíte do připraveného kbelíku. Kbelík pak vložte do igelitového sáčku popř. pytle na odpadky a u stonku rostliny jej pečlivě zavažte. Tak se nevysype hlína z květináče a nedojde k vysychání zeminy.

Stěhování zahrady

Co nejrychleji zasaďte

Rostliny co nejdříve zasaďte na pečlivě vybrané místo ve vaší nové zahradě. Připravte si dostatečně velký otvor, do kterého přidejte kvalitní substrát, zalijte otvor do půlky vodou, nechte ji vsáknout a umístěte rostlinu. Doplňte otvor kvalitní zeminou a opět zalijte. 

Jaké rostliny je možné přestěhovat?

Opadavé keře, stromy a květiny, jako jsou azalky, růže, kamélie, pivoňky, ovocné stromy zlatice a rododendron, je lepší přestěhovat na podzim.

Okrasné trávy, stálezelené rostliny a pozdě kvetoucí rostliny, jako jsou astry, jiřiny, bobkovišně a montbrécie, by měly být přemístěny na jaře.

Jak rostlinám vybrat nejlepší místo?

Rostlinám vyberte vhodné stanoviště podle jejich druhu. Pamatujte, že se rozrostou. Proto mezi jednotlivými druhy nechte dostatek prostoru. Dále věnujte pozornost půdě, do které rostliny sázíte. Může se stát, že na nové zahradě bude jiný typ zeminy a vašim rostlinám se zde může dařit hůř. Proto jim dopřejte při přesazení více kvalitnější půdy umístěné kolem celého kořenového systému.