socha

Jak zabalit a připravit sochy na stěhování?

Jak na bezpečné stěhování soch a uměleckých děl?

Vlastníte hodnotnou uměleckou sbírku, sochy nebo modely? A nyní řešíte otázku, jak je bezpečně přestěhovat? Podívejte se na osvědčené tipy našich stěhováků z Odnesto.cz, kteří mají je stěhováním těchto předmětů bohaté zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že takové kusy předmětů jsou předimenzované a mnohdy i v atypickém tvaru, je těžké je připravit na bezpečnou přepravu. Proto jsme pro vás připravili několik rad, které vám pomohou tento úkol vyřešit s co nejmenším rizikem poškození.

Úspěchem při manipulaci s jakýmkoliv druhem uměleckého díla je trpělivost a opatrnost. Věnujte pozornost i těm nejmenším detailům. Jiným slovy, proveďte důkladnou kontrolu prostoru, kterým se budou umělecká díla stěhovat a důkladně se na práci připravte.

starožitnosti

Před stěhováním uměleckých děl proveďte měření

Než začnete balit, zkontrolujte rozměry uměleckého díla, abyste si byli jisti, zda projdete prostorem a zároveň si připravili vhodné krabice a dostatek obalového materiálu. Pokud je to možné, umělecké dílo rozeberte na co nejmenší části. Tak si usnadníte proces stěhování.

Výběr balících materiálů

Menší kusy se vejdou do krabic. Velké nebo asymetrické předměty zabalte do ochranné fólie a papíru. Ke stěhování budete potřebovat:

  • Krabice
  • Bublinkovou folii
  • Lepící pásku
  • Balící papír
  • Paletu – pro přepravu větších předmětů

Balení krok za krokem

Použijte správnou velikost krabice – ta by měla být o něco málo větší než umělecké dílo. Pokud je možné předmět rozebrat, každý díl uložte do jednotlivých krabic, aby se vzájemně o sebe jednotlivé kusy nemohly třít.  

Připravte si bublinkovou folii – tento materiál pečlivě omotejte kolem uměleckého díla v mnoha vrstvách. Tímto způsobem docílíte toho, že bude chráněno proti otřesům i poškození. Folii pak zafixujte lepicí páskou.

Postavte sochu do vzpřímené polohy a umístěte do krabice – prázdná místa v krabici vyplňte novinovým papírem. Pokud se umělecké dílo do krabice nevejde, postavte jej na paletu a důkladně připevněte, aby se nemohlo hýbat. K tomu můžete použít provazy nebo popruhy s ráčnou.

moderní pokoj

Bezpečná přeprava uměleckých děl

Pečlivě zabalená umělecká díla nyní přepravte do stěhovacího vozu, ve kterém je nezapomeňte řádně připevnit tak, aby se během jízdy nemohly pohybovat. Pro bezpečnou přepravu drahých předmětů doporučujeme objednat náš tým z Odnesto.cz, který má se stěhováním uměleckých děl a historických předmětů bohaté zkušenosti.