Obraz

Přestěhujte své obrazy do nového

Jak na bezpečné stěhování obrazů?

Umělecká sbírka obrazů je vaší velkou pýchou a určitě nechcete, aby se s ní něco během stěhování stalo. Jenže přestěhovat cenné obrazy může být složité, protože kresba je choulostivá a snadno se rozbije. Pokud nebudete dostatečně opatrní při balení, může dojít během manipulace k nehodě. Jak se tedy vyhnout nechtěným škrábancům nebo dokonce poškození plátna? Podívejte se tipy našich stěhováků z Odnesto.cz, kteří mají se stěhováním uměleckých děl bohaté zkušenosti.

1.   Pro ochranu kresby použijte bublinkovou folii

Než vložíte kresbu do krabice, pečlivě ji zabalte. Obraz, který není chráněný sklem, se může poškrábat. Zabránit tomu můžete tak, že stranu s grafikou opatříte plexisklem. Levnější a přitom bezpečnou variantu představuje také fixační folie. Obalte celý obraz několika vrstvami fixační fólií, která ochrání grafiku před poškozením.

Poté celý obraz zabalte do bublinkové folie. Tou při balení nešetřete. Několik vrstev pokrývající horizontální i vertikální strany zajistí dokonalou ochranu díla i fixaci rámu. Folii pak zajistěte dostatečným množstvím lepící pásky. Pokud je umělecké dílo doplněno o drahý rám, můžete k němu připevnit pomocí lepicí pásky kartonové chrániče rohů. Tyto chrániče jsou navržené tak, aby zpevnily křehké rohy dřevěných rámů.

obrazy

2.   Vyberte vhodnou stěhovací krabici

Pro bezpečnou přepravu obrazu je důležité vybrat vhodnou krabici. Pamatujte, že vybraná krabice by měla mít co nejpodobnější velikost jako obraz. Pokud byste vybrali příliš velkou krabici, mohlo by se v ní umělecké dílo poškodit.

Většinu obrazů a grafik je možné zabalit do krabice na zrcadla nebo přímo do krabic učených pro umělecká díla. Čím větší hodnotu obraz má, tím spíše doporučujeme investovat do kvalitní kartonové krabice, určenou přímo na přepravu obrazů.

obraz

3.   Zalepte a označte krabici

Jakmile bude kresba pečlivě zabalena, vložte ji do krabice. Začněte umístěním papíru na dno krabice. Poté kresbu vložte do krabice a několikrát vyzkoušejte jemným pohybem, zda je potřeba vyplnit prázdná místa uvnitř. Pokud cítíte pohyb obrazu uvnitř krabice, vložte do ní dostatečné množství balícího papíru nebo bublinkové folie. Nakonec krabici pečlivě zalepte a označte ze všech stran viditelným nápisem KŘEHKÉ.

4.   Přeprava obrazu

Během transportu se může stát, že se na obraz přitlačí jiná krabice, která jej může poškodit. Proto obraz raději umístěte navrch již umístěných krabic ve voze a pevně jej zafixujte, aby se nemohl v autě během jízdy pohybovat.