Průvodce balením: jak zabalit spotřebiče a elektroniku

Jak zabalit spotřebiče a elektroniku 

Ochrana spotřebičů a elektroniky je při stěhování důležitá!

Stěhujete se a berete s sebou do nového domova také domácí spotřebiče a elektroniku? Pak je třeba každý kus pečlivě zabalit, aby nedošlo k jeho poškození. Jak zabalit nejmenší předměty, jako je toustovač či mixér? A na co nezapomenout u lednice a pračky? Abyste zajistili, že se vše přestěhuje v bezpečí, dodržujte tyto tipy pro balení.

Připravte si balící materiál:

Pro stěhování elektrospotřebičů budete potřebovat:

  • Dostatečně velké kartonové krabice/polystyreny/deky
  • Balící papír/fixační folii/bublinkovou folii
  • Balící pásku/popisovače
elektrospotřebiče

Jak zabalit spotřebiče

Ideální varianta je, pokud máte stále k dispozici originální obal.  Takovém případě stačí kartonovou krabici zalepit páskou a je hotovo. Pokud nemáte originální krabici, najděte vhodnou velikost papírové krabice a proveďte tyto kroky:

Zakryjte hrany

Některé elektrospotřebiče mají tvrdé hrany. Ty je potřeba chránit proti promáčknutí. K tomu poslouží polystyren nebo karton.

Chraňte malé části

Vybavení, jako jsou čepele, víka a další odnímatelné části, je třeba zabalit zvlášť a přilepit ke spotřebiči páskou. Větší díly zabalte samostatně a umístěte do stejné krabice spolu se spotřebičem.

Balte

Elektrospotřebič následně pečlivě zabalte do bublinkové folie. Pokud má spotřebič skleněnou část, tuto část před balením do folie opatřete kartonem či polystyrenem. Tak zajistíte, že sklo zůstane nepoškozené. Zabalený spotřebič do bublinkové folie zafixujte izolepou.   

Vyložte krabici novinovým papírem

Pro extra odpružení a ochranu je nutné dno i strany krabice opatřit novinovým papírem. Ten přilepíte pomocí izolepy.

Umístěte spotřebič do krabice

Elektrospotřebič umístěte do středu krabice. Po stranách místěte doplňky, které náleží ke spotřebiči. Mezi jednotlivé předměty vložte novinový papír nebo bublinkovou folii. Nezapomeňte vyplnit prázdná místa v krabici, aby se předměty při stěhování nemohly hýbat. 

Zavřete a pečlivě zalepte krabici

Pomocí široké izolepy uzavřete krabici. Nezapomeňte také zpevnit dno krabice pomocí izolepy z vnější strany. Pak pomocí fixy označte krabici nápisem „KŘEHKÉ“, pokud obsahuje sklo či jiné křehké části.

koupelna

Pozor na stěhování velkých spotřebičů

Mnoho velkých spotřebičů vyžaduje před stěhováním přípravu. Například chladničky a mrazničky by měly být důkladně čisté. Uvnitř nenechávejte police ani zásuvky. Elektrickou šňůru smotejte a připevněte lepící páskou k zadní straně lednice. Lednici zapojte do elektrické zásuvky až po 12 hodinách od usazení na zvolené místo.

Pračky a sušičky by měly mít uzavřené hadice. Pomoci si můžete například čtverečkem kuchyňské utěrky, kterou umístíte do hadice. Tak z ní nevyteče zbývající voda. Nechte dostatečný kus utěrky venku, abyste ji mohli pohodlně vytáhnout. Spojky obalte papírem, aby nedošlo k poškození povrchu. Kabel smotejte a připevněte páskou k zadní straně. Zajistěte víko pračky papírovou páskou.