Jak nejlépe přestěhovat velký a těžký nábytek

Bezpečné manévrování

Dříve, než se pustíte do stěhování, je třeba naplánovat a vyčistit trasu, kudy budete nábytek přesouvat. Rozhodněte se, kam chcete nábytek umístit. Změřte rozměry nábytku, dveří a chodeb. Snažte se najít nejkratší vzdálenost, abyste nemuseli těžký nábytek přenášet déle, než je nutné.

Vyndejte všechny předměty z komod a polic

Před stěhováním vyndejte ze skříní všechny předměty. Křehké věci zabalte do novin a uložte do krabice. Oblečení pečlivě složte a urovnejte do kartonových skříní, které zajistí transport prádla tak, aniž by se pomačkalo. 

Pohovka

Nábytek rozeberte na co nejmenší kusy

Než přenášet celou komodu, je lepší demontovat skříňky, šuplíky a police. Rozložte nábytek na nejmenší kusy, které pak snadněji přenesete na místo určení. Obvykle pro demontáž jednotlivých dílů stačí šroubovák, jindy bude potřeba šestihranný klíč. Nářadí si připravte předem.

Stěhujte bezpečně

Při zvedání těžkých předmětů je třeba pracovat podle následujícího postupu, jinak hrozí úraz či poškození nábytku:

  1. Záda držte rovně a ohýbejte se v kolenou.
  2. Nohy udržujte směrem ke kusu nábytku.
  3. Napněte svaly a pomalu narovnejte nohy, abyste zvedli nábytek.
  4. Při přenášení se vyhněte kroucení nebo otáčení horní části těla, abyste se nezranili.

Ohýbání v pase a zvedání se zádovými svaly může způsobit vážné zranění. Vaše nohy jsou silnější a pomáhají vám udržet těžiště, takže zvedání se jimi chrání vaše zádové svaly.

Obývák

Přenášejte vysoké kusy nábytku metodou high-low

Především u vysokých skříní, knihoven a dlouhých pohovek je třeba pracovat na jejich přenášení ve dvojici. Nakloňte nábytek dozadu tak, aby jedna osoba držela horní část nábytku a druhá osoba jej nesla zespodu. Díky tomu bude těžiště nábytku vyváženější. Tuto metodu doporučujeme používat také při stěhování velkých kusů nábytku do schodů.

Nábytek natáčejte podle aktuální situace

Židle, křesla a pohovky jsou většinou oproti dveřím širší. V takovém případě je třeba předmět otočit na bok, aby měl tvar písmene L. Lépe se tak bude s nábytkem manévrovat za dveřmi nebo za rohem. Poté otočte nábytek tak, že jej zavěsíte za roh. Až s nábytkem projdete, nakloňte jej zpět do normální polohy a přeneste jako obvykle.

Tipy, které vám při stěhování těžkých břemen usnadní práci

  • Pod velké kusy nábytku umístěte nábytkové jezdce, by se dal snadněji posouvat po podlaze, když na něj zatlačíte nebo zatáhnete.
  • Spolupracujte s partnerem, který má na rameni popruh, abyste mohli nosit předměty neforemných tvarů. Nábytek umístěte na zvedací popruh a zvedněte jej z každé strany, aby se váha rovnoměrně roznesla.
  • Pokud je váš nábytek příliš velký, neforemný nebo těžký, doporučujeme přenechat stěhování na našich zkušených stěhovácích z Odnesto.cz.