Obývák

Tipy designérů na uspořádání nábytku v obýváku

Pyšněte se krásným obývacím pokojem

Obývací pokoj je prostor, kde se každý den setkáváte s rodinou a přáteli. Je důležité, aby působil příjemně, čistě a reprezentativně. Až budete při stěhování přemýšlet, kam umístíte jednotlivé kusy nábytku, přečtěte si tento článek. Tyto úžasné tipy designérů vám pomohou udělat z vašeho obýváku luxusní prostor, který se stane vaší skvělou vizitkou, a navíc se v něm budete cítit skvěle!

Základní rozvržení obývacího pokoje:

Stanovte si ústřední bod místnosti, kolem kterého pak rozmístíte jednotlivé kusy nábytku. V obýváku to může být již existující prvek, jako je okno nebo krb. Jinde se bude muset tento bod teprve určit. Někdo zvolí televizi, jiný například piano. Netradičně bude působit umělecké dílo nebo třeba schodiště.

Vytvořte si v obýváku konverzační oblasti. Každý, kdo v obýváku bude, by měl mít přehled o dění v místnosti. Pokud je místnost příliš velká, vytvořte několik různých zákoutí pro konverzaci.

Moderní interiéry jsou zařízené ve vzdušném stylu. Odsuňte nábytek od zdi. Umístěním jednotlivých kusů nábytku do prostoru vytvoříte intimnější prostředí. Pokud jsou zadní strany nábytku designové, není důvod je neukázat.

Obývací pokoj

Jakou velikost má mít nábytek?

Pohovka a křeslo – V obýváku patří k nejdůležitějším kusům nábytku. Proto je důležité, aby vyhovovaly danému prostoru. Prostor nejdříve dobře přeměřte. Určitě nechcete, aby byla pohovka příliš malá nebo naopak zabírala většinu pokoje.

Koberec – Je nepostradatelným designovým prvkem každého obývacího pokoje. Kusové koberce příjemně zútulní celý interiér. Snažte se vybírat takovou barvu, která bude ladit s ostatními textiliemi v místnosti. Koberec se dá snadno sladit se závěsy, čalouněním nábytku i dekoračními polštářky. Při výběru velikosti pamatujte na základní pravidlo. Veškerý nábytek by měl pohodlně ležet na koberci alespoň předními nohami.

Konferenční stolek – Se hodí k pohovce i křeslu. Pokud se rozhodnete takový stolek pořídit, pamatujte, že výška by měla být vždy o něco nižší, než je výška sedáku. Délka stolu by měla mít asi polovinu délky pohovky. Příruční stolky mějte mezi páry židlí nebo na každé straně pohovky. Klíčem k úspěchu při použití těchto stolků je dostatečný prostor, jinak bude obývák působit přeplácaně.

 

A jaké doplňky použít?

Až budete mít nábytek na svém místě, přichází na řadu dekorování místnosti. Nepochybně budete chtít doplnit okna o závěsy, záclony či rolety. Umělecká díla se hodí do rohů místnosti a u televize budou skvěle vynikat svícny. Vše se pokuste sladit do stejných barev, pro dokonalé sjednocení prostoru. Pokud si nejste jisti s rozvržením nábytku a dekorací, nechte si pomoci od našeho technika z Odnesto.cz.