Jak ochránit váš porcelán během stěhování

Jak ochránit váš porcelán během stěhování

Stěhování není jen o manipulaci s velkými, těžkými předměty, jako je například lednice, pračka či skříň. Přestěhovat do nového domova musíme také věci menší, zato však křehké a vzácné, třeba porcelán. Aby se z vašeho porcelánového servisu po babičce nestala během stěhování jen hromádka střepů, měli byste dodržovat následující pravidla.

Porcelánové šálky balte ve svislé poloze

Porcelánové šálky balte ve svislé poloze

Nejbezpečnější poloha pro porcelánové šálky je svislá. Jejich konstrukce jim totiž umožňuje v této poloze nést největší váhu. Pokud je však položíte na bok, odhalíte jejich nejslabší místo. I poměrně malý tlak může vést k jejich rozbití. Jakmile porcelán ve svislé poloze zabalíte, na krabici viditelně označte, kterou stranou má směřovat vzhůru.

Neskládejte porcelán tak, aby se jednotlivé kusy dotýkaly

Je jasné, že se snažíte ušetřit místo v krabicích, ale neskladujte porcelán tak, aby se jednotlivé kusy dotýkaly. Mohly by o sebe cinkat, což by vedlo k jejich poškození či rozbití. Namísto toho obalte každý z kusů bublinkovou folií, zmačkanými novinami nebo froté ručníkem. Mezi jednotlivými šálky tak vznikne pružná vrstva, která absorbuje nárazy a otřesy.

Mezi jednotlivými kusy nábytku nenechávejte prostor

Vaše nádobí by nemělo mít v krabici žádný prostor k posunutí nebo jinému pohybu. Pohyb způsobuje sílu, která by mohla vést k prasknutí nebo rozbití nádobí. Jakmile porcelánové nádobí zabalíte do bublinkové folie a naskládáte do krabice, vyplňte veškerý volný prostor materiálem tlumícím otřesy. Může jít o zmačkaný papír, nebo speciální pěnovou hmotu, popřípadě bublinkovou fólii.

Neskládejte však porcelán do krabice tak pevně, aby stěny nebo polstrování vyvíjely tlak na vaše nádobí. Spíše se ujistěte, že vše do sebe pohodlně zapadá a jednotlivé kusy jsou umístěny volně, ale nepohybují se.

Porcelán balte do pevných krabic

Porcelán balte do pevných krabic

Při výběru krabic pro váš porcelán dejte přednost takovým, které jsou dostatečně pevné. Pokud nemáte k dispozici profesionální stěhovací boxy, použijte lepenkové krabice se silnými stěnami a tuhou konstrukcí. Pokud máte možnost použít plastovou či dřevěnou bednu, udělejte to. Tyto materiály lépe absorbují sílu a nedovolí, aby nárazy poškodily váš porcelán.

Nestavte další krabice na krabici s porcelánem

Pokud pro balení porcelánu nepoužijete opravdu pevnou bednu, neměli byste na ni skládat už nic jiného než opravdu lehké věci. Hmotnost čehokoli jiného by mohla způsobit zmáčknutí krabice a poškození porcelánu. Pokud je to možné, uložte krabici s porcelánem tak, aby na ní nic nestálo a aby na ni nemohlo nic dalšího spadnout. Krabici s porcelánem viditelně označte nápisem křehké – pracovníci stěhovací firmy již budou vědět, jak s ní správně zacházet.