Stěhování dětského pokoje

Jak připravit dítě na stěhování

Dříve či později se většina rodin setká s nutností se přestěhovat, ať už za prací, nebo kvůli nutnosti většího bytu. Jakkoli může být stěhování pro rodiče stresující, ještě traumatičtější může být tato zkušenost pro děti, které se na rozhodnutí o stěhování často nepodílejí a nemusí mu rozumět.

Děti proto mohou během stěhování potřebovat zvýšenou péči a zvláštní pozornost. Vyzkoušejte tyto tipy, aby byl tento proces pro všechny méně stresující.

Stěhování s dítětem

Rozhodování o stěhování

Mnoho dětí nachází jistotu ve známém prostředí a rutině. Když tedy přemýšlíte o stěhování, zvažte nejen výhody pro vás, ale také výhody pohodlí, které vašim dětem poskytuje zavedené prostředí, škola a společenský život.

Bez ohledu na okolnosti je nejdůležitějším způsobem, jak děti připravit na stěhování, mluvit o něm. Snažte se jim co nejdříve poskytnout co nejvíce informací o stěhování. Na otázky dětem odpovídejte pravdivě a buďte vnímaví k pozitivním i negativním reakcím. I když stěhování znamená zlepšení rodinného života, děti to ne vždy chápou.

Zapojte děti do plánování v co největší míře, aby se cítily jako účastníci procesu hledání domu nebo nové školy. Díky tomu nebudou mít pocit, že je jim změna vnucována.

Pokud je to možné, zkuste vzít děti na návštěvu nového domu (nebo se podívat, jak se staví) a prozkoumat novou čtvrť.

Stěhování s batolaty a předškoláky

Stěhování dětí mladších šesti let může být nejsnazší, protože mají omezenou schopnost pochopit související změny. Přesto jsou způsoby, jak malým dětem stěhování ještě usnadnit:

Vše jim jasně a jednoduše vysvětlete. K vysvětlení stěhování použijte pohádku, nebo si na něj zahrajte s pomocí hraček – nákladních aut a dětského nábytku. Pokud je nový domov poblíž a je prázdný, jděte ho před stěhováním několikrát navštívit a pokaždé tam vezměte několik hraček. V den stěhování zajistěte batoleti nebo předškolákovi hlídání.

Pokud již dítě chodí do školy, shromážděte všechny informace, které bude nová škola potřebovat k vyřízení přestupu, abyste se vyhnuli problémům, které by zvýšily stres. To může zahrnovat poslední vysvědčení, rodný list a lékařské záznamy.

Jakmile se přestěhujete

Po stěhování se snažte dát do pořádku jako první dětský pokoj, ještě než se zaměříte na zbytek domu. I když jsou první dny po přestěhování samozřejmě velice hektické, snažte se zachovat pravidelný rozvrh jídla a spánku, aby vaše děti měly pocit, že jsou v prostředí, kterému mohou důvěřovat. Pokud plánujete pořízení nového nábytku do dětského pokoje, odložte to raději na později. Možná by bylo dokonce dobré uspořádat nábytek i v novém pokojíčku podobným způsobem jako v původním bytě, aby bylo zachováno prostředí, na které je vaše dítě zvyklé.