stěhování do bytu

Tipy pro stěhování do bytu bez výtahu

Stěhování do bytového domu pro vás může být docela dobrodružství, zejména pokud se stěhujete do vyššího patra v domě, kde není výtah, nebo je právě v době stěhování mimo provoz. Stát se to může většinou v domech ve starší zástavbě a představa, že budete muset manipulovat s objemným nábytkem na úzkých schodištích, není právě lákavá.

Co byste tedy měli dělat, když se stěhujete do bytového domu bez výtahu? Jak máte své věci dopravit nahoru do bytu?

Schodiště bez výtahu

Snižte počet stěhovaných věcí

Bezpochyby to nejlepší, co můžete při stěhování do bytu bez výtahu udělat, je vzít si s sebou co nejméně věcí. Je snadné pochopit proč – čím více věcí se rozhodnete do nového bytu přenést, tím náročnější bude tento úkol v den stěhování.

Neváhejte tedy ještě jednou projít své věci a zbavit se těch, které se vám už nelíbí, už je nikdy nebudete potřebovat nebo jsou příliš opotřebované nebo rozbité, než aby vám stály za námahu.

Neberte si s sebou žádný nábytek

Pamatujte, že nejjednodušší způsob, jak se přestěhovat do budovy bez výtahu, je zbavit se všeho nábytku a stěhovat pouze věci, které lze bezpečně zabalit do balicích krabic.

Pokud se stěhujete do bytu, který je již zařízený, je to jednodušší. Samozřejmě, nikdy není snadné se s nábytkem rozloučit, zejména pokud má pro vás určitou sentimentální hodnotu. Ale někdy prostě nic jiného nezbývá.

Rozeberte nábytek, který hodláte stěhovat

I když bude při stěhování do budovy bez výtahu lepší, když s sebou nebudete tahat žádný nábytek, někdy se s některými kusy nábytku prostě nedokážete rozloučit. Může pro vás mít silnou sentimentální hodnotu, nebo jde o cenný starožitný nábytek.

Pokud si některé kusy nábytku přece jen chcete vzít s sebou, ujistěte se, že je před stěhováním dokážete řádně rozložit. Po bezpečném rozebrání (pokud je to vůbec možné) bude velký kus nábytku mnohem menší a lehčí a jeho přenášení po schodech bude mnohem snadnější.

Stěhování bez výtahu

Zabalte nábytek do ochranných přikrývek

Jednotlivé kusy nábytku obalte dekami či přikrývkami. Měkká vrstva polstrování zabrání tomu, aby se nábytek během stěhování jakkoli poškodil. Jen se ujistěte, že jsou deky dobře připevněny k předmětu, který mají chránit. Obalením nábytku chráníte také stěny, podlahy a dveře pro případ, že byste do nich náhodou narazili.

Použijte tzv „rudl“ do schodů

S jeho pomocí dokážete vyvézt do schodů i těžší a objemnější předměty. Pokud dům, do kterého se stěhujete, nemá výtah, pak nemáte jinou možnost než použít schody, abyste své věci dostali nahoru na nové místo. S rudlem je to mnohem jednodušší. Ideální je, pokud s ním pracují alespoň dva lidé – jeden vpředu, aby vozík vytáhl, a druhý vzadu, aby těžký náklad podpíral, vyvažoval a v případě potřeby tlačil.