Stěhujte se ekologicky – snižte množství odpadu při balení

Stěhujte se ekologicky – jak na to?

Stále více lidí bere při svých činnostech ohled na ekologii a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Stěhování nemusí být výjimkou. Pokud je to i váš případ, je zde několik rad, jak se přestěhovat, aniž byste příliš zatížili životní prostředí.

Stěhujte se ekologicky

Darujte nebo recyklujte to, co nepotřebujete

Než začnete balit, proberte své oblečení, kuchyňské potřeby a nábytek, a vyřaďte to, co už nepotřebujete. Vyhledejte v okolí lokální charitu a věci tam odvezte, aby mohly posloužit dalším lidem. Pokud tuto možnost nemáte, rozdejte věci svým přátelům či kolegům z práce. Pokud se chystáte některé věci vyhodit, uvědomte si, že například elektronický odpad či baterie způsobují velké škody na životním prostředí. Dají se navíc recyklovat, takže suroviny z nich mohou být znovu použity. Najděte si proto nejbližší recyklační místo, kde můžete tento nebezpečný odpad odevzdat. Staré baterie můžete odevzdat i v nejbližším obchodě s elektronikou.

Vyhněte se při balení plastovým obalům

Lidé často při balení používají bublinkovou folii, kterou poté vyhodí. Zbytečně tak zvyšují množství odpadního plastu, zatěžujícího přírodu okolo nás. Používání těchto obalů se však dá zcela vyhnout. K balení křehkých věcí použijte to co již máte – ručníky, deky či oblečení, které dokonale ochrání vaše nádobí před poškozením, a navíc za ně nemusíte platit.

Chraňte životní prostředí

Snižte množství potřebných krabic na minimum

Při stěhování budete potřebovat zabalit spoustu drobných předmětů. Na místo krabic však můžete využít úložných prostor, které již máte. Věci můžete naskládat do cestovních kufrů, tašek či nejrůznějších skříní. Pokud se vám tam vše nevejde a budete muset přesto použít krabice, nekupujte nové – raději si sežeňte použité od známých, kteří se nedávno také stěhovali. Velkým pomocníkem jsou v tomto případě sociální sítě. Pokud neseženete použité krabice od známých, obraťte se na místní supermarket, který pravděpodobně každý den musí likvidovat desítky či stovky krabic od zboží. Jistě vám je zdarma přenechají. Jakmile se přestěhujete, krabice nevyhazujte – přenechte je někomu, kdo je využije opakovaně.

Kupujte ekologické a biologicky rozložitelné obaly

Pokud přece jen budete muset nějaké obaly koupit, nezoufejte. V současnosti je k dispozici již široký sortiment obalů, které tvoří udržitelnou alternativu k tradičním obalovým materiálům. Než si koupíte standardní balicí papíry, podívejte se na biologicky rozložitelné varianty, které najdete v papírnictví nebo u specializovaných prodejců. Přestože jsou stejně odolné a pevné jako běžný papír, plast či polystyren, díky tomu, že se vyrábějí z bramborového a kukuřičného škrobu, se v přírodě během několika dní rozpadnou na přírodní živiny, které životnímu prostředí naopak prospějí.