Jak stěhovat domácí ptactvo

Jak stěhovat svého opeřeného kamaráda

Stěhování je obvykle náročné. Pokud však stěhujete i vaše domácí mazlíčky, je to mnohem složitější. Pokud doma chováte ptáky, může být stěhování stresující nejen pro vás, ale i pro vašeho opeřeného kamaráda – proto je důležité, abyste měli plán.

Ptáci jsou překvapivě teritoriální tvorové. Cesta do nového domova a nutnost přizpůsobit se novému prostředí u většiny z nich vyvolává úzkost, což může vést k problémům s chováním nebo zdravotním problémům. Vaším cílem by proto mělo být co nejvíce omezit tuto úzkost během stěhováníi po příjezdu do nového domova. Není to vždy snadné, ale štěstí vašeho mazlíčka za to jistě stojí.

Před stěhováním navštivte veterináře

Před stěhováním navštivte veterináře

Je důležité, abyste před cestou vzali svého ptáka na prohlídku k veterináři. Veterinář se ujistí, že je váš ptáček zdravý, a navrhne vám, co by mu mohlo usnadnit stěhování. Tuto schůzku si naplánujte přibližně měsíc před odjezdem. Pokud se stěhujete někam dál, zajistěte si ještě před odjezdem nového veterináře.

Připravte si přepravní box

Pokud budete ptáka převážet v jeho běžné kleci, bude nutné v ní mít jen to nejnutnější – proto z ní odstraňte zhruba týden před stěhováním všechny nepotřebné věci a dejte ptákovi šanci si na změnu zvyknout. Pokud ptáka stěhujete v náhradní přepravce, dávejte ho do ní pravidelně měsíc před stěhováním a krmte ho během pobytu nějakými chutnými pamlsky, aby si k ní vytvořil kladné asociace.

Omezte stres během balení

Ptáci jsou velice inteligentní. Váš opeřený kamarád pravděpodobně pozná, že se něco děje, jakmile uvidí, že se kolem něj balí krabice. Snažte se proto udržet jejich vlastní prostředí co nejstabilnější. Během balení je držte na klidném místě, ideálně mimo dosah chaosu a rozruchu. A dbejte na to, abyste ve všech fázích stěhování, včetně balení, zachovali jeho pravidelný režim.

Přestěhujte svého papouška

Během stěhování

Při přepravě ptáka v autě se může stát ledacos, je proto důležité, abyste klec nebo přepravku umístili tak, aby byla bezpečná. Odstraňte houpačky, hračky a vše ostatní, co se může během přepravy posunout. Umístěte klec tak, aby se nemohla převrátit, ani na ni cokoli spadnout.

Vezměte s sebou lehký ručník nebo deku, kterou můžete během přepravy přikrýt klec a chránit ptáka před přímým slunečním zářením. Během cesty mu dávejte dostatek zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody. Kromě toho, že to pro ně bude speciální pochoutka, pomůže to zajistit, aby během stěhování zůstal hydratovaný.

V novém domově

Jakmile přijedete do nového domova, okamžitě vyndejte ptáka z auta a přeneste ho do domu. Vraťte mu do klece potřebné věci, aby měl při zabydlování k dispozici své oblíbené předměty, a co nejdříve umístěte klec na konečné místo. Během doby po stěhování věnujte ptákovi hodně lásky a pozornosti a dávejte pozor na známky stresu nebo jiných zdravotních problémů.