knihovna

Jak zabalit knihy jako profesionál

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, jistě doma máte pár cenných svazků a spoustu knih, které vám dělají společnost každý den. Jenže čím větší vaše domácí knihovna je, tím je větší starost při stěhování. Opravdoví milovníci budou muset zabalit možná stovky, ne-li tisíce knih.

Co budete potřebovat pro balení knihovny:

  • Popisovač
  • Pevné kartonové krabice
  • Bublinková folie
  • Balicí papír
  • Lepicí páska
krabice

Jak balit knihy

Pokud jde o balení knih pro stěhování, naučíme vás postup, jak na to:

Začněte svou sbírkou

Stěhujete-li se do větší vzdálenosti, máte jistě najaté stěhováky a platíte poplatky dle hmotnosti. Pečlivě si proto projděte tituly, které obsahuje vaše knihovna a rozhodněte se, co ponecháte a co vyřadíte. Nyní máte skvělou příležitost, oddělit nepotřebné tituly a udělat si místo na nové. Knihovny, nemocnice či dětské domovy budou za vaše dary vděční.

Připravte krabice

Kartonové krabice je nutné na těžký náklad nejprve připravit. Všechny hrany pečlivě oblepte dvojitou vrstvou lepicí pásky. Tam, kde utěsňujete střed, zajistěte, aby páska pokračovala alespoň do poloviny stran krabice. Celý vnitřek krabice pak obložte bublinkovou folií.

knihy

Zabalte knihy s pevnou vazbou

Knihy v pevné vazbě zabalte tak, že je umístíte do krabice ve vzpřímené poloze, hřbetem ke straně krabice. Knihy by měly zapadnout těsně mezi sebe. V případě potřeby chraňte cenné svazky tak, že každou knihu zabalíte do balicího papíru a teprve poté uložíte do krabice.

Zabalte brožované knihy

Levnější svazky disponují měkkou vazbou. Takové knihy zabalte do plochých stohů nebo je vložte hřbetem napřed tak, aby okraje papíru směřovaly nahoru. Zamezíte tak ohýbání stránek.

Uzavření krabic

Dříve, než krabice s knihami uzavřete, použijte vatový papír pro vyplnění zbývajících míst. Knihy se během přesunu mohou snadno posunout a způsobit poškození. Každou krabici uzavřete páskou a označte ji nápisem „Knihy“.

Tip pro dlouhodobé skladování knih: Pokud potřebujete knihy uložit na delší dobu, ujistěte se, že jsou uloženy na suchém a chladném místě. Pro drahé knihy použijte krabice bez obsahu kyselin. Před zabalením zkontrolujte, zda jsou knihy čisté a suché.

Umístění krabic v dodávce

Krabice s knihami umístěte na dno dodávky. Neskládejte krabice na sebe, pokud je nemůžete řádně zajistit, aby se nemohly posunout nebo převrátit. Knihy jsou samy od sebe těžké. Pokud se celá krabice převrhne, může způsobit poškození nábytku nebo jiných přepravovaných věcí. Pokud stěhujete svou knihovnu, doporučujeme zavolat našim zkušeným stěhovákům z Odnesto.cz, kteří mají se stěhováním knihoven bohaté zkušenosti.