Stěhování lednice či mrazáku

Lednice a mrazák patří mezi nejdůležitější spotřebiče v každé kuchyni. Proto je velmi důležité, aby se během stěhování nijak nepoškodily. Lednice patří mezi nejobjemnější a nejtěžší části bytového zařízení, které lidé stěhují. Manipulace je s nimi proto mnohem obtížnější, než s jinými vašimi věcmi. Při stěhování lednice ovšem nejde jen o sílu, kterou hravě obstaráte sami či s přáteli z posilovny. Jde především o zkušenost s manipulací s objemnými předměty ve stísněných prostorech. Pokud nemáte dost zkušeností, snadno se vám stane, že s lednicí zavadíte o zeď či zárubeň dveří, což může vést k poškození bytu či samotného přístroje. Rozhodně je proto lepší využít služeb profesionálních stěhováků.

Lednička

Před stěhováním z lednice vykliďte všechny potraviny

Odstraněním potravin výrazně snížíte hmotnost lednice a usnadníte tak manipulaci. Ideální je v dostatečném předstihu před stěhováním veškeré potraviny zkonzumovat. Myslete také na skleněné poličky uvnitř lednice, které byste měli před stěhováním vyndat, aby se nerozbily. Jakmile zkonzumujete či rozdáte zbytek potravin z mrazáku, minimálně 24 hodin před stěhováním jej odpojte, nechte samovolně odmrazit a poté vysušte. Útroby mrazáku totiž mohou obsahovat až 10 kg ledu, který by se během stěhování rozmrazil a vytékající voda by mohla poškodit vaše věci.

Lednici před stěhováním důkladně zabalte

Chladicí zařízení lednice, mřížka z tenkých trubiček, která se nachází na její zadní straně a obsahuje chladicí kapalinu, je velmi náchylná na poškození. Je proto důležité ji před stěhováním důkladně zabalit. Použijte několik vrstev kartónu a bublinkové fólie a poté celou lednici důkladně obalte několika vrstvami smršťovací fólie. Ta zabrání otevírání dvířek během převozu a udrží ochranné vrstvy na místě.

Věci v lednici

Lednici přemisťujte ve svislé poloze

Uvnitř chladicího systému lednice a mrazáku se nachází speciální chladicí kapalina, proto by se lednice měla přepravovat vždy ve svislé poloze. Pochopitelně nevadí, pokud lednici během transportu nakloníte, abyste prošli např. dveřmi, ale v žádném případě ji nepokládejte vodorovně, jelikož by mohlo dojít k jejímu poškození. Jelikož lednice nemají žádná madla, za které by je bylo možné při stěhování uchopit, je vhodné použít stěhovací popruhy či takzvaný „rudl“. Pracovníci stěhovací firmy tyto prostředky mají k dispozici a dokáží je bravurně používat.

Po příjezdu do nového domova nechte lednici odpočinout

Jakmile lednici přivezete do nového domova, vybalíte ji a umístíte na její místo, nechte ji odpočinout minimálně 3 hodiny, aby se hladina chladicí kapaliny ustálila. Pokud byste ji zapnuli dříve, mohlo by dojít k jejímu poškození.