koťátko

Stěhování s kočkou – jak na to?

Stěhování do nového

Stěhování představuje stresující faktor pro lidi i domácí mazlíčky. U koček toto pravidlo platí dvojnásob. Kočky jsou obzvláště citlivé a nemají rády změny. Stěhování se může stát jednou z nejvíce stresujících událostí v jejich životě. Stres může mít dokonce negativní dopad na zdraví a chování kočky. Udělejte vše proto, aby stěhování bylo pro vaši kočku co nejméně stresové. Máme pro vás tipy, jak na to.

Před stěhováním

Vaše kočka zaznamenává změny ve vaší domácnosti opravdu intenzivně. Ve chvíli, kdy začnete balit své věci, kočka bude vědět, že se něco děje. Sledujte její chování a věnujte jí zvýšenou pozornost. Hrajte si s ní, mazlete ji. Stres, který se v ní začne během balení domácnosti projevovat, může mít za následek změnu jejího chování a může dokonce utéct. Zvažte, zda kočce nezamezit přístup ven, i když je na pobyt venku zvyklá.

Při stěhování se snažte co nejlépe držet běžné rutiny. Krmte kočku v obvyklou dobu. Hračky, misky, bedýnky, škrabadla a pelíšky, nechte na obvyklém místě až do stěhování. Kočky milují krabice. A při stěhování jsou krabice všudypřítomné! Nechte kočku, aby si v nich pohrála.

Kočka bude muset s největší pravděpodobností během stěhování cestovat v přepravce. Věnujte čas tomu, aby si na přepravku zvykla. Udržujte ji otevřenou v místech, kde vaše kočka tráví čas. Dovnitř vložte měkkou deku, přidejte kočičí trávu a pamlsky. Kočka si na přepravku snáze zvykne a cestování pro ni bude méně stresující.

bílá kočka

Během stěhování

Během stěhování krabic a nábytku uzavřete kočku do jedné z místností ve vašem bytě, kde bude mít hračky, škrabadlo, pelíšek, misky i bedýnku. Odstraňte všechny předměty, které chcete přesunout, abyste kočku během dne nerušili. Až budete připraveni odejít do nového domova, kočku dejte do přepravky, zabalte její věci a umístěte do vozu.

Přepravku s kočkou nezapomeňte během transportu bezpečně připoutat. Pokud pojedete dlouhou cestu, zeptejte se svého veterináře na uklidňující pomůcky pro kočky. Přírodní uklidňující tablety pomohou zvládnout cestu lépe. Pro úzkostlivé kočky může veterinář doporučit sedativum na předpis.

kotě a květina

Po stěhování 

V novém bytě připravte kočce pokoj, obsahující pelíšek, škrabadlo, hračky, misky i bedýnku. Přepravku položte do místnosti, otevřete ji a odejděte. Nechte kočku, aby z přepravky vyšla sama. Nezapomeňte za sebou zavřít dveře, aby kočka nemohla utéct. Vy se můžete věnovat bez starostí stěhování, zatímco vaše kočka může v klidu prozkoumat nové prostředí. Až budete mít všechny své věci na místě, otevřete kočce dveře a nechte ji, aby se sama seznámila s novým prostředím. Pravidelně kočku kontrolujte, mazlete ji, hrajte si s ní. Kočka se lépe aklimatizuje na nové prostředí. Krmte v obvyklou dobu. Pokud kočka nejí déle jak dva dny, kontaktujte veterináře.