Jak připravit zahradní nábytek, květináče a doplňky na stěhování?

Stěhování zahradního nábytku a květináčů

Pokud jste investovali do kvalitního zahradního nábytku, markýzy, grilu, outdoorových dekorací a květináčů, jistě si je budete chtít přestěhovat do nového. Dobrou zprávou je, že zahradní nábytek a dekorace jsou oproti interiérovému vybavení odolnější, proto je mechanické poškození méně pravděpodobné. Přesto je však třeba postupovat při stěhování opatrně.

Jak na stěhování zahradního nábytku:

Ze všeho nejdříve se rozhodněte, co všechno z terasy či balkonu budete na novou adresu stěhovat. Budete mít dostatek venkovního prostoru pro umístění svého stávajícího nábytku? Jsou všechny kusy nábytku v dobré kondici? Používáte veškerý zahradní nábytek, nebo jsou některé kusy pouhým „doplňkem“, který už nikdo nikdy nevyužije? Možná není třeba stěhovat úplně všechno. Vytřiďte nepotřebné. Tak si ušetříte čas s balením i místo ve stěhovacím voze.

zahradní nábytek


Zkontrolujte aktuální stav zahradního nábytku

Možná máte na své terase zbrusu nové kousky zahradního nábytku, možná máte starší kusy. Ať už je u vás situace jakákoliv, pečlivě prozkoumejte každý kus nábytku, zda v něm nejsou skrytá nějaká překvapení, včetně brouků, pavouků, dřevokazných hub či rzi.

Vyčistěte zahradní nábytek

Venkovní nábytek je třeba před balením pečlivě očistit od prachu, pilu a jiných nečistot. Pokud jsou například na dřevě praskliny nebo na kovu stopy rzi, doporučujeme tato místa ze všeho nejdříve obrousit a ošetřit vhodným prostředkem.

Poté nábytek umyjte vodou a saponátem, vhodným pro daný typ materiálu. Nábytek nechte volně uschnout na čerstvém vzduchu. Je-li nábytek vyroben ze dřeva, můžete na něj poté aplikovat ošetřující olej či lazuru.

Vyčistěte zahradní nábytek

Pusťte se do demontáže

Zahradní nábytek je třeba před stěhováním rozložit na co nejmenší kusy, které pak obalíte do bublinkové folie. Upevňovací materiál, jako jsou vruty, šrouby, skoby, pružiny aj., uložte do krabice a přibalte k nábytku.

Balení dekorací a květináčů

Dekorace a květináče představují riziko možného mechanického poškození vlivem přepravy. Je třeba, abyste jednotlivé dekorace, sošky, vázy aj., pečlivě zabalili do bublinkové folie a uložili do pevné kartonové krabice. Mezi jednotlivé zabalené kusy v krabici uložte novinový papír, aby se o sebe dekorace nepoškodily.

Zabalte polstry, polštáře a jiné textilie

Zvláštní pozornost věnujte dekoračním polštářům, polstrům, ale také zahradní markýze či slunečníku. Látka se může během stěhování poškodit. Proto každý kus pečlivě zabalte do fixační folie. Slunečník a markýzu doporučujeme přestěhovat v krabici.

Přesuňte nábytek na novou adresu

Jakmile zabalíte poslední kus vybavení své terasy, můžete začít se stěhováním. Proutěný nábytek je lehký a snadno se přenáší, ale zároveň je náchylnější na mechanické poškození. Pokud je to možné, vyhněte se stohování proutěných kusů uvnitř stěhovacího vozu. Dřevěný nábytek je odolnější, ale i zde je třeba dbát na bezpečné zajištění nábytku ve voze, aby nedošlo k poškození. Nejpevnější je kovový a hliníkový nábytek, stačí jej ve voze pouze bezpečně upevnit a mezi jednotlivé kusy vložit například deku, aby se o sebe vzájemně netřely. Na nové adrese pak stačí nábytek smontovat. Díky předchozí pečlivé přípravě je nábytek připravený k okamžitému použití. Se stěhováním zahradního nábytku vám pomohou naši stěhováci z Odnesto.cz.