Pokojové rostliny

Tipy pro balení a stěhování pokojových rostlin

Přestěhujte své rostliny bez újmy

Stěhujete se do nového? Inventarizace vašich věcí zahrnuje mimo jiné i to, jak správně zabalit a přestěhovat pokojové rostliny. Květiny jsou velmi citlivé. Poradíme vám tipy, se kterými přestěhujete i křehké orchideje bez újmy.

Pro některé z nás není domov domovem, pokud v něm nejsou květiny. Není divu, že jsme ochotni projít dalším stresem ze stěhování, protože nechceme, aby naše květiny ztratili na kráse. Než však vašim květinám určíte nové místo, je třeba je pečlivě zabalit. Nikdo nechce otevřít krabici a zjistit, že rostlina přišla o listy nebo že se rozbil drahý květináč. S naším průvodcem jednoduše přestěhujete vaše rostliny v bezpečí. 

Připravte rostliny na stěhování

Aby vše probíhalo bez komplikací, je třeba rostliny na stěhování připravit:

Měsíc před stěhováním: Pokud jsou vaše rostliny umístěné do křehkých květináčů, přesaďte je do stejně velkých, plastových. Tak budou mít rostliny čas přizpůsobit se. Dekorativní květináče řádně umyjte, vydezinfikujte. Suché pak dobře zabalte do bublinkové folie.

Dva týdny před stěhováním: Touto dobou je třeba z květin odstranit všechny odumřelé listy a větve. Je čas provést zásadní prořez. Rostliny budou kompaktní pro snazší manipulaci a přepravu. Nestříhejte však kapradiny a sukulenty (například kaktusy, aloe nebo nefritové rostliny).

Týden před stěhováním: Zkontrolujte, zda nejsou rostliny napadené škůdci. Pokud zjistíte přítomnost hmyzu nebo plísně, aplikujte příslušný prostředek podle návodu na štítku.

Čtyři dny před stěhováním: Rostlinám dopřejte vydatnou zálivku. Květiny budou mít dostatek času vodu vstřebat a vydržet cestu i v horkém počasí.

kaktus

Jak správně zabalit pokojové rostliny

Rostliny jsou velmi křehké a náchylné na pomačkání listů, polámání výhonků nebo upadnutí květů. Proto je třeba se na jejich stěhování řádně připravit. Jedině se správnou zásobou obalového materiálu zajistíte bezpečný přesun i těch nejkřehčích rostlin.

Budete potřebovat:

  • stěhovací krabice
  • balicí papír
  • bublinkovou folii
  • lepicí pásku
kaktusy

Jak zabalit rostliny v květináčích

  1. Umístěte na květináč plastový sáček a zavažte ho u stonku rostliny. Zabráníte tak rozsypání zeminy.
  2. Rostliny umístěte do stěhovací krabice. Prostor mezi nimi vyplňte balicím papírem.
  3. Krabici řádně uzavřete lepicí páskou a propíchejte do ní množství otvorů v horní části a po stranách, aby mohly rostliny dýchat.

Jak stěhovat vysoké rostliny: Některé rostliny se do krabice vlivem své velikosti nevejdou. V takovém případě je třeba zajistit, aby se rostliny během stěhování nepolámaly. Umístěte těsně ke stonku bambusovou tyč a rostlinu k ní na několika místech uvažte. Poté celou rostlinu i s květináčem zabalte do papíru a poté ještě přebalte bublinkovou folií. Špičku rostliny nebalte, aby mohla dýchat. Do folie opatrně propíchejte množství otvorů. Zabalenou rostlinu umístěte na bezpečné místo do stěhovacího vozu. Po přestěhování rostliny co nejdříve vybalte.