stěhování do menšího bytu

Tipy pro stěhování do menšího bytu

V současné době, kdy ceny nemovitostí a samozřejmě také pronájmy rostou mnohem rychleji než platy, se lidé stále častěji stěhují z většího bytu do menšího než naopak. Stěhování do menšího bydlení však není jen tak –  jak se rozhodnout, co si vzít s sebou a čeho se zbavit? Lidé během života nashromáždí spoustu věcí, které se zkrátka do menšího bytu nevejdou.

Jak ušetřit místo při stěhování do menšího bytu

Rozhodněte se, čeho se zbavit

Sepište seznam věcí, které musíte mít. Představte si, že jste dnes při požáru přišli o veškerý svůj majetek. Co z vašich věcí by vám nejvíce chybělo? Co by vám zlomilo srdce, kdybyste o to přišli? Co byste potřebovali okamžitě nahradit, abyste mohli pokračovat v běžném životě?

Vaše odpovědi na tyto otázky by měly tvořit začátek seznamu věcí, které si do nového domova rozhodně přestěhujete. Udělejte si také seznam věcí, které rozhodně nechcete. Pravděpodobně vás z hlavy napadne spoustu věcí, které spadají do této kategorie – rozbitý vysavač ve sklepě, který jste nikdy nestihli vyhodit, zastaralé oblečení, knihy, které jste chtěli darovat knihovně. Zbavit se věcí, které jste měli vyhodit již dávno, je docela osvobozující.

Jak se zbavit věcí které nepotřebujete

Věci, které se vám do nového bytu nevejdou, můžete darovat příbuzným, známým, kamarádům nebo sousedům. Pokud jsou ve slušném stavu, dají se prodat i na některém z online tržišť či inzertních serverů. Každá koruna se hodí, a při zařizování nového bytu dvojnásob. V případě že se vám nechce věci prodávat a nemáte příbuzné či známé kterým by se hodily, zvažte jejich darování například nějaké charitě nebo dětskému domovu. Oblečení či hračky mohou přinést ještě hodně radosti méně šťastným lidem.

Malý dům

Dvakrát měř, jednou řež

Před stěhováním si důkladně změřte prostory nového bytu a ujistěte se, že se vám tam vejde nábytek, který si chcete vzít s sebou. Pokud zjistíte že nikoli, přidejte jej na seznam věcí, jichž se chcete zbavit. Je poněkud nepříjemné stát po stěhování v dešti před domem se sedačkou, která se vám kvůli 5 centimetrům nevejde do bytu. Raději ji zavčasu prodejte, a kupte si novou až budete přestěhovaní.

Před stěhováním si nový domov vybavte úložným prostorem

Další skvělou věcí, kterou můžete udělat před stěhováním do nového prostoru nebo krátce po něm, ať už ho vlastníte, nebo si ho pronajímáte, je nainstalovat spoustu úložných prostor. Regály nebo skříně od podlahy ke stropu, úložné prostory pod postelí a regály ve skříni vám pomohou využít prostor, který máte k dispozici, na maximum. Vyplatí se do toho investovat trochu peněz, protože správné skladování může zvýšit kvalitu vašeho každodenního života.